Lasgush Poradeci

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lasgush Poradeci
Ilustracja
Imię i nazwisko Llazar Sotir Gusho
Data i miejsce urodzenia 27 grudnia 1899
Pogradec (Imperium osmańskie)
Data i miejsce śmierci 12 listopada 1987
Pogradec (Albania)
Narodowość albańska
Język albański
Alma Mater Akademia Sztuk Pięknych w Bukareszcie
Dziedzina sztuki poezja
Ważne dzieła

Vallja e yjve

podpis
Odznaczenia
Order Nderi i Kombit

Lasgush Poradeci właśc. Llazar Sotir Gusho – (ur. 27 grudnia 1899 roku w Pogradecu – zm. 12 listopada 1987 r. w Pogradecu) – poeta i tłumacz albański, pochodzenia arumuńskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Uczęszczał do rumuńskojęzycznej szkoły w Bitoli. W latach 1916-1919 uczył się we francuskim liceum w Atenach[1]. W 1919 roku zapadł na zdrowiu i dzięki pomocy finansowej Sophii Schliemann mógł się leczyć w jednym z sanatoriów greckich. Został z niego usunięty po tym jak został przyłapany in flagranti z pielęgniarką.

Dzięki uzyskanemu w 1924 stypendium od rządu albańskiego, Poradeci ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Bukareszcie, a także studia filologiczne na uniwersytecie w Grazu. W tym czasie uczęszczał na wykłady Norberta Jokla. W maju 1933 roku obronił pracę doktorską poświęconą postaci Mihaia Eminescu. Powrócił do Albanii w 1934 roku, gdzie podjął pracę nauczyciela rysunku w gimnazjum w Tiranie. W tym czasie wydał swój pierwszy tomik wierszy. W okresie rządów Envera Hodży uniemożliwiono mu publikowanie utworów. Aby zarobić na życie pracował w wydawnictwie Naim Frashëri jak tłumacz, zajmował się także pracą naukową.

W jego dorobku translatorskim znajduje się tłumaczenie Eugeniusza Oniegina na język albański, a także przekłady Lermontowa, Błoka, Majakowskiego i Bertolta Brechta. Współpracował z Qevqepem Kambo przy tłumaczeniu dzieł Adama Mickiewicza na język albański[2]. W roku 1974 przeszedł na emeryturę. Zmarł w nędzy w swoim domu w Pogradecu.

W życiu prywatnym był żonaty (żona Nefija zmarła w 1983), miał dwie córki.

W 1999 został pośmiertnie odznaczony orderem Nderi i Kombit (Honor Narodu). 27 grudnia 2006 w centrum Pogradeca stanął pomnik Poradeciego, dłuta Mumtaza Dhramiego.

Opublikowane tomy poezji[edytuj | edytuj kod]

  • 1933: Vallja e yjve (Bal gwiazd)
  • 1937: Ylli i zemres (Gwiazda serca)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Robert Elsie: A Biographical Dictionary of Albanian History. I.B. Tauris: 2012, s. 364. ISBN 978-1-78076-431-3.
  2. Woszkowska Mariola, Od Mickiewicza do Szymborskiej, Przegląd Albański 2:1997

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]