Przejdź do zawartości

Latina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Latina
gmina
Ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Włochy

Region

 Lacjum

Prowincja

Latina

Kod ISTAT

059011

Powierzchnia

277 km²

Populacja (2004)
• liczba ludności


108 711

• gęstość

392,5 os./km²

Numer kierunkowy

0773

Kod pocztowy

04100

Położenie na mapie Lacjum
Mapa konturowa Lacjum, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Latina”
Położenie na mapie Włoch
Mapa konturowa Włoch, w centrum znajduje się punkt z opisem „Latina”
Ziemia41°28′N 12°54′E/41,466667 12,900000

Latina (dawniej Littoria) – miasto we Włoszech, w regionie Lacjum, siedziba władz administracyjnych prowincji Latina. Liczy 108 711 mieszkańców i jest drugim co do wielkości miastem regionu. Zostało założone w 1932 roku, gdy otaczające dzisiejszą Latinę bagna zostały osuszone.

Latina graniczy z gminami: Aprilia, Cisterna di Latina, Nettuno, Pontinia, Sabaudia, Sermoneta i Sezze.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Latina została założona 30 czerwca 1932 roku pod nazwą Littoria. Prawa miasta nadano 18 grudnia tego samego roku. Littorię zasiedlono osadnikami pochodzącymi głównie z Friuli i Wenecji Euganejskiej, którzy utworzyli swego rodzaju wenecko-pontyjską społeczność, która do dziś przetrwała tylko w kilku peryferyjnych dzielnicach. Większość budowli w stylu neoklasycznym, to dzieła znanych architektów i artystów, jak Marcello Piacentini, Angiolo Mazzoni czy Duilio Cambellotti.

W 1934 roku miasto stało się stolicą prowincji, a po II wojnie światowej, w 1946, przemianowano je na Latina. Miasto stało się popularnym, modnym miejscem zamieszkania. Wraz z napływem nowych osadników, głównie z Lacjum, wenecki dialekt zaczął zanikać, aż w końcu został niemal całkowicie wyparty przez dialekt rzymski.

Gospodarka

[edytuj | edytuj kod]

W mieście jest rozwinięty przemysł farmaceutyczny i chemiczny, produkowane są też sery. Latina jest również ośrodkiem rolniczym i ma dobrze rozwinięty sektor usług. Działająca dawniej w mieście elektrownia jądrowa jest obecnie zamknięta.

Urodzeni w Latinie

[edytuj | edytuj kod]