Laura Palmer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Laura Palmer
Pierwszy odcinek Pilot
Ostatni odcinek Twin Peaks: Fire Walk With Me
Twórca Mark Frost, David Lynch
Grany przez Sheryl Lee
Informacje
Imię i nazwisko Laura Palmer
Rodzina Leland Palmer (ojciec), Sarah Palmer (matka), Maddy Ferguson (kuzynka/siostra przyrodnia)

Laura Palmer – postać fikcyjna z serialu telewizyjnego Davida Lyncha i Marka Frosta "Miasteczko Twin Peaks", grana przez Sheryl Lee.

Laura Palmer zostaje zamordowana przed rozpoczęciem właściwej akcji i pilota serialu – jej ciało owinięte folią zostało odnalezione wcześnie rano 24 lutego 1990 roku[1] przez Pete'a Martell'a (męża właścicielki tartaku w Twin Peaks - Cathrine Martell) planującego wybranie się na ryby, przetroczone w wodzie do skały obok brzegu jeziora Black Lake przy ujściu rzeki Wind River w Twin Peaks w stanie Waszyngton. Próba rozwikłania zagadki jej morderstwa jest osią główną akcji serialu, stanowiąc tzw. MacGuffina, czyli cel napędzający fabułę.

Palmer pojawia się pośrednio we wspomnieniach, i bezpośrednio, w snach i scenach metafizycznych w Poczekalni (albo Przedsionka)/Czarnej i Białej Chacie, a także: na słynnym zdjęciu portretowym, filmie VHS jej przyjaciółki Donny Hayward i sekretnego chłopaka James'a Hurley'a oraz taśmach magnetofonowych skierowanych do jej terapeuty. Laura zginęła w nocy z 23 na 24 lutego 1990 ('89) roku na cmentarzu kolejowym w jednym z opuszczonych wagonów niedaleko miejsca swojego odnalezienia – na miejscu zbrodni odkryto jej krew, kopczyk z ziemi o średnicy około pół metra z medalionem na szczycie w kształcie połowy serca i skrawkiem papieru obok, na którym napisane było krwią mordercy dużymi literami (po angielsku) "OGNIU KROCZ ZE MNĄ" (ang. "FIRE WALK WITH ME"). W chwili śmierci miała skończone 17 lat (16 lat z wersji z '89 – Laura urodziła się 22 lipca 1972 roku).

Laura Palmer na pozór jest zwyczajną licealistką, wyróżniającą się z grona rówieśniczek urodą (miss szkoły), popularnością oraz wynikami w nauce (nagroda specjalna dla uczennicy, która 5-krotnie z rzędu uzyskała najwyższe wyniki). Obraz dobrej uczennicy i przykładnej dziewczyny z dobrego domu, która udziela się społecznie, spotyka się z kapitanem drużyny futbolowej i pracuje po godzinach w sklepie perfumeryjnym jest jednak fałszywy. Laura prowadziła podwójne – a jak się potem okazuje, potrójne, a nawet poczwórne – życie. Wielokrotnie zdradzała swojego chłopaka, nieobce dla niej było nocne życie, kluby, przypadkowy seks, wyuzdane zabawy erotyczne, orgie seksualne, uwodzenie pracodawców ojca, prostytucja, aborcje, eksperymenty z narkotykami, w tym ciężkie uzależnienie od nich.

W toku akcji serialu mowa jest o odkrytym, tzw. "sekretnym" (prawdziwym) pamiętniku Laury (w przeciwieństwie do innego, drugiego – ale pierwszego odnalezionego w serialu – tzw. "fałszywego", mającego odwrócić uwagę[2]). Oprócz opisu jej podwójnego życia zawiera on relacje o przemocy (seksualnej i psychicznej) i krzywdach, jakich doznała ze strony tajemniczej osoby, którą nazywa (lub która każe się nazywać) BOBem – w jej wizjach BOB to zaniedbany mężczyzna w nieokreślonym wieku, ubrany w dżinsową kurtkę i spodnie, z długimi, tłustymi, siwymi włosami i z wiecznym ekspresyjnym, demonicznym uśmiechem wykrzywiającym jego twarz w nienaturalnym grymasie, ale – równolegle – także drugi, wewnętrzny głos w jej głowie, z którym rozmawia wbrew swej woli czy też coś, co przejmuje chwilowo nad nią kontrolę i pisze w pamiętniku jej ręką słowa skierowane do niej.

BOB molestował Laurę od 12. roku życia, ta odreagowując zaczęła szukać pocieszenia w narkotykach i seksie, pogrążając coraz bardziej siebie oraz niekiedy innych (czasami celowo – np. swojego oficjalnego chłopaka, którego zmusiła do handlu kokainą, żeby mieć do niej nieograniczony, tani dostęp). Według jednej z interpretacji, Laura krótko przed swoją śmiercią odkrywa prawdę, że BOB to nazwa obsesji, bliska chorobie psychicznej – jej ojca, Lelanda – cenionego prawnika i podpory lokalnej społeczności, który "opętany" BOBem m.in. molestował i gwałcił własną córkę, a po odkryciu przez nią okrutnej prawdy, zamordował ją, aby ukryć swoją podwójną naturę.

Według innej interpretacji BOB jest demonem, szatanem, duchem albo pozaziemską formą życia, obcym – w tym sensie osobnym, świadomym bytem pochodzącym z okolicznych lasów, tzw. Przedsionka i/lub Czarnej Chaty z indiańskich legend – który nawiedzał, opętywał sensu stricto i w inny sposób posługiwał się Lelandem do własnych celów, Laura zaś zginęła dlatego, że była zbyt silna, aby BOB mógł ją w pełni "przejąć" (mógł wpływać na nią tylko w ograniczonym stopniu). Leland twierdzi, że BOB przyszedł do niego, kiedy był małym dzieckiem, i go "wpuścił", potem już BOB wchodził i wychodził, kiedy chciał, bez zgody i świadomości Lelanda, którego nawet w stanie względnej trzeźwości umysłu po wyjściu demona psychika uległa zdeformowaniu, a świadomość czynów pozostała mglista.

Po przyznaniu się do win (seryjnych morderstw Laury, Maddy Ferguson i Teresy Banks, zgwałcenia i usiłowania zabójstwa Ronette Pulaski, wieloletniego molestowania i gwałcenia Laury, wieloletniego potajemnego narkotyzowania swojej żony Sarah, co spowodowało u niej psychozę i sprowokowało zdolności parapsychiczne) na skutek udanej próby samobójczej Leland Palmer umiera w areszcie, ale wcześniej szczęśliwie wyzwala się spod wpływu BOBa i uwolniony, chwilę przed śmiercią, ma wizję, w której martwa córka wybacza mu wszystko i wita go w życiu pozagrobowym.

Postać Laury Palmer zaznaczyła swoją obecność w kulturze masowej. Popularny stał się zwrot "To ja zabiłem Laurę Palmer", co wykorzystano komercyjnie: sprzedano tysiące T-shirtów z tym tekstem[3].

Przypisy

  1. W serialu, ale na podstawie oryginalnego scenariusza i "Sekretnego Pamiętnika Laury Palmer" Jennifer Lynch jako czas odkrycia ciała jest niekiedy błędnie przytaczany rok 1989 – wtedy, kiedy powstawał zręb serialu.
  2. "Fałszywy" odnosi się tutaj nie do autorstwa, tylko do zapisanych treści zgodnych z pozorowanym życiem autorki.
  3. "Film" nr 16/1991 z 21 kwietnia 1991