Przejdź do zawartości

Twin Peaks: Ogniu krocz ze mną

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Twin Peaks: Ogniu krocz ze mną
Twin Peaks: Fire Walk with Me
Ilustracja
Gatunek

horror

Data premiery

maj 1992 Festiwal Filmowy w Cannes
31 grudnia 1992 (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

135 min

Reżyseria

David Lynch

Scenariusz

David Lynch, Robert Engels

Główne role

Sheryl Lee, Moira Kelly, Ray Wise, Dana Ashbrook, Chris Isaak, Kyle MacLachlan, Kiefer Sutherland

Muzyka

Angelo Badalamenti

Zdjęcia

Ron Garcia

Montaż

Mary Sweeney

Produkcja

Francis Bouygues, Gregg Fienberg

Wytwórnia

New Line Cinema
CiBy 2000

Dystrybucja

New Line Cinema

Budżet

ok. 10 mln USD

Twin Peaks: Ogniu krocz ze mną (oryg. Twin Peaks: Fire Walk with Me znany także jako Fire Walk with Me i Twin Peaks: The Movie) – film z 1992 roku w reżyserii Davida Lyncha. Jest to prolog, jak i epilog do serialu telewizyjnego Miasteczko Twin Peaks stworzonego przez Lyncha i Marka Frosta.

Dzieło opowiada o śledztwie w sprawie morderstwa Teresy Banks (Pamela Gidley) i o siedmiu ostatnich dniach z życia Laury Palmer (Sheryl Lee), uczennicy liceum w małej miejscowości Twin Peaks w stanie Waszyngton. Film wyjaśnia również los agenta Dale’a Coopera (Kyle MacLachlan) przedstawionego w ostatnim odcinku serialu telewizyjnego. Bywa nazywany prequelem, ale nie powinien być oglądany przed serialem, gdyż ma również cechy sequelu.

Większość obsady z serialu Miasteczko Twin Peaks zagrała role w filmie, oprócz Lary Flynn Boyle, która odmówiła zagrania roli Donny Hayward – najlepszej przyjaciółki Laury (zastąpiła ją Moira Kelly) i z wyjątkiem znaczącej nieobecności Sherilyn Fenn (grającej postać Audrey Horne). Kyle MacLachlan także wahał się, czy zagrać w filmie, a jego rola filmowa stała się mniejsza niż zakładano.

Podczas premiery na Festiwalu Filmowym w Cannes film został nieprzychylnie przyjęty przez publiczność. W USA otrzymał złe recenzje i nie został przebojem box-office’u. Sukces komercyjny odniósł w Japonii.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Nagrody Saturn w 1992 r.:

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]