Legio II Augusta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
II Legion
Legio II
Ilustracja
Historia
Państwo

Imperium rzymskie

Rozformowanie

395

Nazwa wyróżniająca

Augusta

Organizacja
Dyslokacja

Brytania

Formacja

Armia rzymska

Rodzaj wojsk

głównie piechota

Legio II Augustalegion rzymski obdarzony przez cesarza Oktawiana Augusta przydomkiem "Augusta", oznaczającym "Należący do Augusta", około roku 25 p.n.e.[1]. Legio uczestniczył m.in. w wojnie kantabryjskiej (29-19 p.n.e.), kampanii Germanikusa w Germanii (9 r. n.e.), inwazji w Brytanii (43 r n.e.) oraz kampanii w Szkocji Septymiusza Sewera (208-11 r. n.e.)[2]. Jego emblematami były: koziorożec, pegaz i bóg wojny Mars[potrzebny przypis].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki istnienia Legio II nie są jasne. Być może został sformowany w roku 43 p.n.e. przez konsula Gajusza Wibiusza Pansę oraz Oktawiana jako Legio II Sabina od Sabiny (regionu w Italii zamieszkanego dawniej przez Sabinów). Legion ten walczył po raz pierwszy przeciwko Markowi Antoniuszowi, a następnie po sformowaniu drugiego triumwiratu przeciwko Brutusowi i Kasjuszowi w bitwie pod Filippi. W roku 30 wymieniony jest Legio II Gallica, który może być tym samym, co Legio II Sabina i Legio II Augusta.

Pierwsza pewna informacja o legionie pochodzi z 26 roku p.n.e. Przebywał wówczas na Półwyspie Iberyjskim, gdzie brał udział w wojnie kantabryjskiej pod wodzą Augusta w latach 29–19 p.n.e.[2] W konflikcie tym uczestniczyły też inne legiony: I Germanica, II Macedonica, V Alaudae, VI Victrix, IX Hispana, X Gemina, XX Valeria Victrix oraz jeszcze jeden legion, prawdopodobnie VIII Augusta.

W 9 roku n.e., po porażce Rzymu w Lesie Teutoburskim, II Augusta został najprawdopodobniej przeniesiony nad Ren, w okolice Moguncji[2]. W latach 14–16 uczestniczył w działaniach wojennych Germanikusa w Germanii. Następnie legion został przeniesiony do Argentoratum (dzisiejszy Strasburg), gdzie wybudował nowy fort[potrzebny przypis].

W Brytanii[edytuj | edytuj kod]

W roku 43 n.e. II Augusta wraz z IX Hispana, XIV Gemina oraz XX Valeria Victrix uczestniczył w inwazji na Brytanię. Dowódcą Drugiego legionu był wówczas Tytus Flawiusz Wespazjanus, późniejszy cesarz. Nie wiadomo gdzie dokładnie stacjonował legion po udanej kampanii. Wśród prawdopodobnych miejsc wymienia się Gloucester, Dorchester, Silchester i Lake Farm. W roku 55 prawdopodobnie brał udział w budowie nowego fortu w Isca Dumnoniorum (dziś Exeter), gdzie stacjonował do 75 roku, kiedy przeniósł się do Caerleon w Walii[3]. Pozostał tam aż do 139 roku, kiedy został wysłany do prac nad wznoszeniem Wału Antonina w latach 139-142.

W kolejnych latach uczestniczył w tłumieniu powstań a także prawdopodobnie w próbie zdobycia tronu cesarskiego przez Klodiusza Albinusa. W 208 roku, podczas kampanii Septymiusza Sewera w Szkocji, został przeniesiony do Carpow nad rzeką Tay. Podczas rządów Aleksandra Sewera (222–235) powrócił do Caerleon, gdzie był na pewno jeszcze w roku 255. W IV wieku II Augusta stacjonował w Richborough, stanowiąc obronę wybrzeża Kentu. Legio II Britannica mógł powstać z podzielenia II Augusta.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stephen Dando-Collins, "Legiony Cezara", DODATEK A, LEGIONY RZYMSKIE 30 r. p.n.e. - 233 r. n.e., Legiony augustiańskie, Warszawa, Bellona 2009
  2. a b c James Lloyd, Legio II Augusta [online], World History Encyclopedia [dostęp 2023-06-16] (ang.).
  3. Exeter City Council : Roman Exeter [online], 2 kwietnia 2015 [dostęp 2018-01-05] [zarchiwizowane z adresu 2015-04-02].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Stephen Dando-Collins, "Legiony Cezara", Bellona 2009.
  • Legio II Augusta
  • Legio II Augusta and Caerleon. W: Richard J. Brewer: Birthday of the Eagle: The Second Augustan Legion and the Roman Military Machine.