Lektorium

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy części kościoła. Zobacz też: czytelnia.
Plan kościoła, lektorium oznaczono kolorem
Lektorium w kościele w Rhenen
Gdańsk - Kościół franciszkanów pw. św. Trójcy

Lektorium – murowana lub drewniana przegroda oddzielająca w kościołach katedralnych i klasztornych przestrzeń przeznaczoną dla księży lub zakonników (prezbiterium) od części, w której mogli przebywać świeccy (nawy głównej).

Lektorium stanowiło dalszą formę rozwojową wczesnochrześcijańskiej przegrody chórowej i najczęściej miało formę ażurowej ścianki z drzwiami pośrodku[1], na której znajdowało się miejsce do czytania ewangelii, wygłaszania kazań, oznajmiania zarządzeń[2] oraz ukazywania wiernym relikwii[3].
Lektoria zaczęły pojawiać się w późnym romanizmie, w gotyku ich stawianie stało się regułą. Pod względem pastoralnym rozwiązanie to nie było korzystne, gdyż l. dzieliło społeczność Kościoła, służyło utrwalaniu podziału na duchowieństwo i wiernych, było wyrazem liturgii duchowieństwa (Klerliturgie)[3]. Pojawienie się reformacji spowodowało uznawanie lektorium za przeszkodę[4]. W czasach nowożytnych, zgodnie z zaleceniami soboru trydenckiego[5] zostały w większości rozebrane, a ich funkcję jako miejsca wygłaszania kazania przejęła ambona.

Zabytki tego typu zachowały się m.in. w katedrach w Albi, Naumburg (Saale) i Magdeburgu, kościołach Saint-Étienne-du-Mont w Paryżu, św. Elżbiety w Marburgu, św. Pantaleona w Kolonii, w Exeter[6] oraz w katedrze w Bristolu[5]. Do II wojny światowej lektorium posiadała kolegiata w Kołobrzegu. Nieistniejące dzisiaj gotyckie lektorium znajdowało się też w kościele św. Jana Chrzciciela w Zawichoście. Obecnie jedyne w Polsce zachowane oryginalne lektorium znajduje się w kościele Świętej Trójcy w Gdańsku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kozakiewicz Stefan: Słownik terminologiczny Sztuk Pięknych, 2002, s. 229.
  2. Krajewski Klemens: Mała encyklopedia architektury i wnętrz, 1974, s. 292.
  3. a b B. Nadolski, Leksykon liturgii, s. 731
  4. Lektorium - Bogusław Nadolski - Portal OPOKA, www.opoka.org.pl [dostęp 2017-11-24] (pol.).
  5. a b Sztuka świata t. 18, s. 18
  6. Szolginia Witold: Architektura i budownictwo, 1982, s. 200.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]