Lembarczek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lembarczek
Ilustracja
Widok z polany Długie Młaki
Państwo  Polska
Pasmo Beskid Sądecki, Karpaty
Wysokość 917 m n.p.m.
Położenie na mapie Beskidu Sądeckiego
Mapa lokalizacyjna Beskidu Sądeckiego
Lembarczek
Lembarczek
Ziemia49°26′37″N 20°49′51″E/49,443611 20,830833

Lembarczek (917 m) – szczyt w Paśmie Jaworzyny w Beskidzie Sądeckim. Wraz z Gaborówką (719 m) znajduje się na krótkim bocznym grzbiecie odchodzącym na zachód od grzbietu RunekPusta Wielka. Zwornik dla tego grzbietu znajduje się pomiędzy Polaną Gwiaździstą a Bacówką nad Wierchomlą. Grzbiet opływany jest przez dwa potoki: po zachodniej stronie jest to Potasznia, zataczająca łuk wokół grzbietu Lembarczek – Gaborówka, zaś po stronie zachodniej krótsza Mała Wierchomlanka. Obydwa potoki łączą się z sobą u południowych podnóży Gaborówki[1].

Lembarczek jest zalesiony. Dawniej znajdowały się na nim polany, do 1947 użytkowane przez Łemków zamieszkujących dolinę Wierchomlanki i jej dopływów. Po wysiedleniu ich w ramach Akcji Wisła polany te ulegają zarastaniu. Obecnie teren ten należy do miejscowości Wierchomla Mała. Jej zabudowania znajdują się jednakże tylko w dolinie Małej Wierchomlanki, dolina Potaszni jest bezludna[2]. Pod szczytem Lembarczka, na jego północnych stokach znajduje się rezerwat przyrody Lembarczek chroniący naturalny las jodłowo-bukowy, a cała góra wchodzi w skład Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Nie prowadzi przez nią żaden szlak turystyki pieszej, ale drogą leśną wschodnimi stokami wyznakowano szlak rowerowy[1].

Szlak rowerowy[edytuj | edytuj kod]

szlak rowerowy zielony – z Wierchomli Wielkiej szosą, potem wschodnimi stokami Gaborówki, Lembarczka, obok Bacówki nad Wierchomlą, główną granią Pasma Jaworzyny (Runek – Łabowska Hala) do Maciejowej

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Beskid Sądecki. Mapa 1:50 000. Piwniczna: Agencja Wyd. „Wit” s.c.. ISBN 83-915737-3-7.
  2. Bogdan Mościcki: Beskid Sądecki i Małe Pieniny. Pruszków: Oficyna Wyd. „Rewasz”, 2007. ISBN 978-83-89188-65-6.
Widok na dolinę Wierchomlanki
Widok na dolinę Wierchomlanki