Leukippos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Leucyp)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pinacoteca Querini Stampalia - Leucippus - Luca Giordano.jpg

Leucyp z Miletu (stgr. Λεύκιππος Leukippos[a]) – filozof grecki z V w. p.n.e., uznawany za twórcę atomizmu[1] – teorii budowy materii, głoszącej, że jest ona zbudowana z małych, niepodzielnych, niezmiennych i nieprzenikliwych cząstek (atomów), otoczonych próżnią i różniących się między sobą kształtem, położeniem i porządkiem. Atomy obdarzone są odwiecznym ruchem, popychając się i łącząc w znane nam rzeczy. Zmiany w przyrodzie tłumaczył łączeniem się i rozłączaniem atomów, a różnorodność substancji – różnorodnością formy i połączeń atomów[2]. Jedyny znany nam dosłowny fragment pism Leucypa (wszystkie inne zaginęły) każe nam uważać go za pierwszego deterministę: Nic nie dzieje się bez przyczyny, lecz wszystko z jakiejś racji i konieczności. Prawdopodobnie to jego dziełem był Wielki ład świata, włączony później do kanonu pism Demokryta.

Myśl Leucypa kontynuował jego uczeń Demokryt z Abdery. Poglądy ucznia i mistrza były na tyle bliskie, że wobec niedostatku źródeł trudno ocenić dokładnie wkład Leucypa w rozwój filozofii atomistycznej.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Imię to pochodzi od wyrazów λευκός ίππος (leukos hippos), co znaczy „biały koń” (Leukippos).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Leukippos, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2021-07-30].
  2. Zbigniew Płochocki Atomistyka współczesna. Cz. 1 Historia atomu i elementy mechaniki kwantowej Warszawa 1986, wyd. 2, str. 10 ISBN 83-02-02340-X.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]