Liga Kobiet Polskich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Liga Kobiet)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Liga Kobiet Polskich
Państwo  Polska
Data założenia 1913 / 2001
Przewodnicząca Zarządu Głównego Aldona Michalak
Adres ul. Mikołaja Kopernika 36/40, lok. 202-203
00-924 Warszawa
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Liga Kobiet Polskich
Liga Kobiet Polskich
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Liga Kobiet Polskich
Liga Kobiet Polskich
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Liga Kobiet Polskich
Liga Kobiet Polskich
Ziemia52°14′17,2″N 21°01′13,6″E/52,238111 21,020444
Strona internetowa

Liga Kobiet Polskich – stowarzyszenie zrzeszające kobiety bez względu na światopogląd, przekonanie czy przynależność do innych organizacji społecznych, partii politycznych, kościołów lub związków wyznaniowych chcące działać na rzecz kobiet i ich rodzin (§ 1 statutu LKP). Została oficjalnie zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym w 2001, odwołuje się do tradycji Ligi Kobiet Polskich założonej w 1913 roku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ligę Kobiet Polskich założyła w 1913 roku w Warszawie Izabela Moszczeńska, a jej działania rozszerzały się na kolejne miasta (w Królestwie Polskim Liga działała jako Liga Kobiet Pogotowia Wojennego, w Galicji jako Liga Kobiet Naczelnego Komitetu Narodowego). Członkinie Ligi zbierały dary dla wojska, szyły, cerowały, gotowały, itp. współpracując z ruchem niepodległościowym i partią socjalistyczną.

Liga działała także na rzecz równouprawnienia kobiet, organizując wiece, pisząc odezwy i publikując artykuły w prasie. W 1916 roku członkinie LKP zbierały np. podpisy pod odezwą domagającą się czynnego i biernego prawa wyborczego dla wszystkich kobiet, które ukończyły 24 lata. Do ówczesnych działaczek Ligi należały Zofia Moraczewska – żona późniejszego premiera, Dorota Kłuszyńska – senator oraz Zofia Daszyńska-Golińska. Krytyka prowadzona przez kler katolicki i wyklęcie organizacji między innymi przez biskupa Adama Sapiehę spowodowało ograniczenie jej działalności oraz popularności[1].

Organizacja kontynuowała swoją działalność także w PRL jako organizacja koncesjonowana. W połowie lat 80. szacowano, że należy do niej 600 tysięcy kobiet (w większości jedynie formalnie). Do działaczek tej organizacji w okresie komunistycznym należały m.in. jej kolejne przewodniczące: Irena Sztachelska, Alicja Musiałowa, Stanisława Zawadecka, Maria Milczarek, Eugenia Kempara, Jadwiga Biedrzycka i Elżbieta Lęcznarowicz.

W połowie lat 90. liczba członkiń spadła do około 5 tysięcy w 2001 roku. W latach 90. przewodniczącą Ligi była Izabela Jaruga-Nowacka.

W 2008 roku przewodniczącą Ligi została Elżbieta Jankowska, później zastąpiła ją Aldona Michalak.

Liga posiada oddziały terenowe (obecnie ok. 20), działając przede wszystkim w zakresie obrony praw kobiet i rodziny, pomocy kobietom w trudnych sytuacjach życiowych i edukacji.

Członkinie[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Członkinie Ligi Kobiet Polskich.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Edward Pałyga, Polsko-watykańskie stosunki dyplomatyczne, Warszawa 1988, s.22.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Edward Pałyga: Polsko-watykańskie stosunki dyplomatyczne. Warszawa: Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, 1988, s. tak. ISBN 83-202-0572-7.