Linia kolejowa Tebriz – Dżolfa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Linia kolejowa
Tebriz – Dżolfa
Dane podstawowe
Zarządca

Koleje Islamskiej Republiki Iranu

Długość

148 km

Rozstaw szyn

1435 mm

Sieć trakcyjna

25 kV AC / 50 Hz

Zdjęcie LK
Budynek dworca w Tebrizie

Linia kolejowa Tebriz – Dżolfa – jest pierwszą linią kolejową, która powstała na terenie Iranu, jest także jedyną linią zelektryfikowaną w tym kraju. Linia łączy Tebriz z Dżolfą na granicy z Nachiczewańską Republiką Autonomiczną.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W ramach brytyjsko-rosyjskiej inwazji na Iran w czasie I wojny światowej, rosyjskie wojsko zbudowało w 1914 roku krótką, 2,5 kilometrową trasę transgraniczną łączącą rosyjską sieć kolejową z irańską Dżolfą. Do 1916 roku odcinek od granicy rosyjsko-irańskiej w północno-zachodnim Iranie został przedłużony o 148 km do Tabriz[1]. Celem budowy linii było wprowadzenie wojsk rosyjskich do Iranu. Azerbejdżan i cały północno-zachodni Iran były okupowane w tym czasie przez wojska rosyjskie. Zarówno rosjanie, jak i brytyjczycy używali Iranu jako zaplecza do ataków na wojska osmańskie w Iraku.

Wraz z podpisaniem umowy o przyjaźni irańsko-sowieckiej w 1921 roku, infrastruktura kolejowa, o ile znajdowała się na terytorium Iranu, została przekazana na własność państwa. Z powodu wojny była ona w stanie prawie nie nadającym się do użytku i przed wznowieniem ruchu tory musiały zostać gruntownie naprawione. Dopiero po II wojnie światowej rosyjski rozstaw szyn został przekuty na rozstaw normalny. W 1958 roku wraz z oddaniem do użytku linii kolejowej Teheran – Tebriz odcinek do Dżolfy został połączony z pozostałą częścią irańskiej sieci kolejowej[2].

Jest to jedyna linia łącząca Rosję przez Gruzję i Armenię z Iranem. Ze względu na konflikt w Górskim Karabachu, ruch kolejowy między Armenią a Nachiczewańską Republiką Autonomiczną został przerwany od 1989 roku. Od tego czasu transgraniczny ruch kolejowy w Dżolfie jest również zawieszony[2][3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Islamic Republic of Iran Railways-Railways Lines. rai.ir. [dostęp 2021-03-24]. (ang.).
  2. a b Neil Robinson, World Rail Atlas. Bd. 8: The Middle East and Caucasus, 2006, ISBN 954-12-0128-8.
  3. A ‘Railway War’ Is About to Break out in the South Caucasus. jamestown.org. [dostęp 2021-03-24]. (ang.).