Lipczyno Wielkie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Lipczyno Wielkie
Wiôldżé Lipczińsczé
Lipczynek
Położenie
Państwo

 Polska

Miejscowości nadbrzeżne

Lipczynek

Region

Równina Charzykowska

Morfometria
Powierzchnia

1,546 km²

Wymiary
• max długość
• szerokość


3 km
0,35 - 0,8 km

Głębokość
• średnia
• maksymalna


9 m
29,7 m

Hydrologia
Rzeki wypływające

Lipczynka

Rodzaj jeziora

wytopiskowe

Położenie na mapie gminy Przechlewo
Mapa konturowa gminy Przechlewo, u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Lipczyno Wielkie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Lipczyno Wielkie”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, po lewej nieco na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Lipczyno Wielkie”
Położenie na mapie powiatu człuchowskiego
Mapa konturowa powiatu człuchowskiego, u góry nieco na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Lipczyno Wielkie”
Ziemia53°53′41″N 17°15′28″E/53,894722 17,257778

Lipczyno Wielkie (także: Lipczynek[1], kaszb. Wiôldżé Lipczińsczé) – śródleśne jezioro wytopiskowe o ogólnej powierzchni 154,66 ha (lub 140,54 ha[1]), położone na Równinie Charzykowskiej, na obszarze gminy Przechlewo, powiatu człuchowskiego, województwo pomorskie.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Od północy jezioro jest zasilane przez Lipczynkę, której górny odcinek nosi lokalnie używaną nazwę Olszewka. Lipczynka opuszcza akwen od południa. Jezioro jest ponadto zasilane przez kilka mniejszych cieków. Od północy sąsiaduje z jeziorem Lipczyno Małe (odległość między akwenami wynosi 45 metrów) - oba łączy niewielki ciek[1].

W okresie PRL na południowym brzegu, niedaleko wypływu Lipczynki zbudowano nowoczesny, jak na ówczesne realia, ośrodek wczasowy. Wokół znajdują się liczne drewniane domki wypoczynkowe[1].

Przyroda[edytuj | edytuj kod]

W wodach akwenu występują podwodne łąki ramienicowe. Dno jest twarde i piaszczyste, a woda czysta o barwie jasnoniebieskiej. Jego otoczenie stanowią bory iglaste. Ryby występujące w jeziorze to: szczupak, lin, węgorz, karaś pospolity, sielawa (tymi gatunkami jest ono systematycznie zarybiane), a także okoń, wzdręga, leszcz, płoć, sieja, jazgarz, kiełb i różanka. Akwen jest dla wędkarzy łowiskiem o charakterze przede wszystkim szczupakowym[1].

W pobliżu jeziora znajdują się rezerwaty Bagnisko Niedźwiady i Jezioro Krasne.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Karol Dziemiańczyk, Jezioro Lipczyno Wielkie, w: Wiadomości Wędkarskie, nr 7/2019, s. 86-87, ISSN 0137-8104