Lipiec (jezioro)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Lipiec
Lipiniec
Położenie
Państwo

 Polska

Miejscowości nadbrzeżne

Okuninka

Region

Równina Łęczyńsko-Włodawska

Wysokość lustra

157 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

4,1 ha

Głębokość
• średnia
• maksymalna


3 m
7 m

Długość linii brzegowej

729 m

Hydrologia
Rodzaj jeziora

dystroficzne

Położenie na mapie gminy wiejskiej Włodawa
Mapa konturowa gminy wiejskiej Włodawa, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Lipiec”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko prawej krawiędzi znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Lipiec”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, po prawej nieco u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Lipiec”
Położenie na mapie powiatu włodawskiego
Mapa konturowa powiatu włodawskiego, blisko centrum na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Lipiec”
Ziemia51°30′52,1″N 23°31′33,6″E/51,514472 23,526000

Lipiec, Lipiniec – niewielkie jezioro dystroficzne na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim, położone przy drodze wojewódzkiej nr 812 w pobliżu wsi Okuninka.

Jest to jezioro linowo-szczupakowe. Ma powierzchnię 4 ha, a jego średnia głębokość wynosi 3 m. Maksymalna zaś 7 m. Długość brzegu jeziora wynosi 729 m.

Brzegi jeziora są zabagnione. Występują na nich: trzcina pospolita, pałka wąskolistna oraz oczeret jeziorny. Większość dna mulista, lecz miejscami torfowa.

Gatunki ryb[edytuj | edytuj kod]

Występuje tu 17 gatunków ryb, m.in. karaś srebrzysty, karaś pospolity, lin, karp, leszcz, okoń, płoć, sumik karłowaty, wzdręga, ukleja, szczupak.

Jezioro poddawane jest corocznemu zarybianiu.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]