Lode Runner

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lode Runner
Producent Douglas E. Smith[1]
Wydawca Brøderbund[2]
Projektant Douglas E. Smith[1]
Data wydania 1983[1]
Gatunek platformowa
Tryby gry gra jednoosobowa
Język -
Wymagania sprzętowe
Platforma Apple II, Atari ST, Commodore 64, MSX, Atari 8-bit, MS-DOS, Mac OS, NES, Game Boy, BBC Micro, Nintendo DS, Virtual Console
Kontrolery klawiatura

Lode Runner – komputerowa gra platformowa z 1983 roku wydana przez firmę Brøderbund. W grze zadaniem gracza było zbieranie stosów złota rozmieszczonego na planszy[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Na początku lat 80. Douglas Smith napisał program Kong, który stał się podstawą do stworzenia gry Miner na Apple II+. Kiedy w październiku 1982 zgłosił się z nią do firmy Brøderbund, nie spotkał się z aprobatą – gra była zbyt prymitywna. Niezadowolony z takiej odpowiedzi zaczął oszczędzać na kolorowy monitor oraz dżojstik, i nabywszy sprzęt kontynuował udoskonalanie swojego programu. W ten sposób na Boże Narodzenie 1982 gra Lode Runner była gotowa. Zaprezentował ją kilku wydawcom, w tym również Brøderbundowi, od którego tym razem otrzymał zgodę na publikację. Mniej więcej w połowie 1983 roku gra pojawiła się na rynku. Została przekonwertowana na wiele platform, takich jak seria Apple II, 8-bitowe Atari, VIC-20 i C64, później również Nintendo, Windows, ZX Spectrum, a nawet Game Boy[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d IGN64 interviews Douglas Smith, creator of the famous Lode Runner franchise (ang.). IGN, 1999-02-17. [dostęp 2014-05-17].
  2. a b Lode Runner - Overview (ang.). Allgame. [dostęp 2014-05-17].