Apple II

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zestaw komputerowy Apple II
Zestaw komputerowy Apple II

Apple II8-bitowy komputer domowy opracowany w latach 70. XX wieku przez firmę Apple Computer (konstruktorem był Steve Wozniak). Maszyna zawierała procesor MOS 6502 firmy MOS Technology oraz 4 KB pamięci.

Historia[edytuj | edytuj kod]

„Apple II” sprzedawany był od 1977 roku. Jako pierwszy komputer na świecie mógł wyświetlić kolorową grafikę. Komputer był popularny w latach 80. XX wieku, równolegle z zyskującymi rynek komputerami osobistymi typu IBM PC pracującymi pod kontrolą MS-DOS oraz 8-bitowymi komputerami firm Commodore i Atari. Z uwagi na otwartą architekturę (możliwość rozszerzenia funkcjonalności poprzez instalację kart wewnątrz komputera, identycznie jak w IBM PC), Apple II stał się popularny również jako komputer do pracy.

Produkowano następujące odmiany komputera Apple II, niejednokrotnie były to całkowicie odmienne konstrukcje:

Dane techniczne (model Apple II, 1977 r.)[edytuj | edytuj kod]

Urządzenia zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Klony[edytuj | edytuj kod]

Powstało wiele klonów Apple’a II. Przykładowo w ZSRR powstał komputer Agat oparty na rozwiązaniach zastosowanych w Apple II. Komputer ten powstał dzięki wykorzystaniu techniki reverse engineering, podobnie jak bułgarskie modele (analogi Apple II Plus i Apple IIe) z ośmiobitowej serii dystrybuowanej pod marką Prawec.

W Australii zbudowano komputer Medfly, który był kompatybilny z Apple II, ale miał szybszy procesor, więcej pamięci i inne dodatkowe usprawnienia. Nazwa „Medfly” była grą słów, jest to skrót od nazwy zwyczajowej „Mediterranean fruit fly” (odmiany muchówki Ceratitis capitata), która atakuje jabłka (po angielsku Apple).

Popularność komputera w momencie produkcji i dzisiaj[edytuj | edytuj kod]

Komputer ten był dość popularny - posiadał dużą jak na tamte czasy bazę oprogramowania[1]. Relatywnie niewielka prędkość (bez rozszerzeń) powoduje, że jest jednym z komputerów które można emulować nawet na 8 bitowym Atari[2]. Trwałość i popularność konstrukcji powoduje, że do dzisiaj można się połączyć z BBSami opartymi o Apple II[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Apple IIe - do pracy, do szkoły, do domu…. - blogi użytkowników portalu dobreprogramy [online], www.dobreprogramy.pl [dostęp 2018-01-05] (pol.).
  2. Apple II emulator - Atari 8-Bit Computers - AtariAge Forums [online], atariage.com [dostęp 2018-01-05] (ang.).
  3. A 80's Apple II BBS | Telnet BBS Guide [online], telnetbbsguide.com [dostęp 2018-01-05] [zarchiwizowane z adresu 2017-12-17] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]