Louis Diebel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Louis Diebel
Ilustracja
wizerunek Diebla w „Illustrirte Zeitung”
(nr 1426 z 29 października 1870)
burmistrz Katowic
Okres

od 1866
do 1870

Louis Diebel – pierwszy burmistrz Katowic[1].

Nie posiadamy obecnie zbyt wielu danych na temat Diebla – nieznana jest data jego urodzenia i śmierci. Wiadomo jedynie, że w drugiej połowie XIX wieku przeniesiono go karnie z Krapkowic, gdzie pełnił nieznaną bliżej funkcję w administracji, do Pszczyny. Powodem zsyłki były bliżej nieokreślone malwersacje. W sierpniu 1865 został burmistrzem Pszczyny[2].

Po uzyskaniu przez Katowice praw miejskich w 1865 r. i mających miejsce rok później wyborach do rady miejskiej Diebel został pierwszym katowickim burmistrzem. Urząd sprawował do 1870[3], kiedy to uciekł do USA, kradnąc z miejskiej kasy 15 tys. talarów, doprowadzając miejski budżet prawie do katastrofy. Mimo że Diebla wkrótce schwytano w Baltimore, zdążył już wydać jedną trzecią skradzionej sumy. Szybkość z jaką go ujęto zdaniem śląskich historyków wskazuje na to, że w poszukiwaniu burmistrza złodzieja mogli aktywnie uczestniczyć masoni z katowickiej loży Johannis-Loge zum Licht im Osten zu Kattowitz, którzy za pośrednictwem współbraci namierzyli Diebla za Atlantykiem.

Wyrok (nie wiadomo jak wysoki) Diebel odsiadywał w katowickim zakładzie karnym przy dzisiejszej ulicy Mikołowskiej. Paradoksalnie w 1870, jeszcze jako burmistrz oprowadzał podczas wizyty króla Prus i późniejszego cesarza Niemiec Wilhelma I domagając się, by w Katowicach ulokować areszt i sąd, w którym rozpatrywanoby sprawy karne, na co Hohenzollern przystał. Jednak, gdy Diebla ściągnięto do Katowic, nie było w mieście odpowiedniej placówki do przetrzymywania więźniów, więc byłego burmistrza trzymano w chlewiku. Afera z jego udziałem przyspieszyła budowę katowickiego sądu i więzienia.

Następcą Diebla na urzędzie został Oswald Kerner.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Historia miasta - Katowice miastem www.mhk.katowice.pl [dostęp 2017-01-20]
  2. Michał Bulsa, Barbara Szmatloch, Sekrety Katowic, Łódź: Księży Młyn Dom Wydawniczy, 2018, s. 38-41, ISBN 978-83-7729-386-7, OCLC 1066105156.
  3. P. Nadolski, J. Siebel, J. Tofilska, Sołtysi, wójtowie, burmistrzowie, przewodniczący rad, prezydenci (w:) Katowice. Środowisko, dzieje, kultura, język i społeczeństwo, red. A. Barciak, E. Chojecka, S. Fertacz, tom 2, Katowice 2012, s. 743-753.