Lucjan Broniewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lucjan Józef Broniewicz
Ilustracja
Kraj działania  Polska
Data i miejsce urodzenia 20 kwietnia 1961
Bielawy
Data i miejsce śmierci 7 maja 2011
Bydgoszcz
Alma Mater Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
dyrektor Planetarium im Władysława Dziewulskiego
Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi
Tablica pamiątkowa na ścianie Planetarium

Lucjan Józef Broniewicz (ur. 20 kwietnia 1961 w Bielawach, zm. 7 maja 2011 w Bydgoszczy) – polski historyk, organizator i wieloletni dyrektor toruńskiego Planetarium im. Władysława Dziewulskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jego dzieciństwo związane było z Piechcinem i Bielawami. W 1986 ukończył studia na wydziale historycznym Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu (UMK). Od 1987 pracował naukowo w Instytucie Nauk Społecznych UMK, po trzech latach przeszedł do Zakładu Historii Oświaty i Wychowania. Równolegle uczęszczał na podyplomowe studia w dziedzinie zarządzania.

1 lipca 1993 Zarząd Fundacji Przyjaciół Planetarium i Muzeum Mikołaja Kopernika powołał Lucjana Broniewicza na stanowisko dyrektora zarządzającego Planetarium, którą to funkcję sprawował aż do śmierci. Był twórcą koncepcji działania tej instytucji i jej głównym organizatorem. Od momentu powstania do końca 2010 liczba odwiedzających osiągnęła ponad 2,5 mln, przez co toruńskie Planetarium stało się jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych miasta, a także jednym z najliczniej odwiedzanych planetariów w Europie[1].

Poza pracą w Planetarium aktywnie uczestniczył w życiu społecznym miasta, był szefem Rady Prezydenckiej w Toruniu, członkiem zasiadającym w Radzie Programowej Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, członkiem Rady Programowej Centrum Nowoczesności i Rady Programowej portalu Nicolaus Copernicus Thorunensis. Uczestniczył również w zespołach roboczych związanych ze strategią rozwoju miasta, rozwojem turystyki i jej promocją.

Od 1985 był żonaty, osierocił syna Jakuba[2].

Zmarł 7 maja 2011 w Bydgoszczy. Został pochowany na Cmentarzu Komunalnym nr 2 w Toruniu.

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

W 1996 został uhonorowany nagrodą Prezydenta Miasta Torunia. W 2000 otrzymał Złotą Karetę "Nowości", w 2003 Feliksa przyznawanego przez "Gazetę Wyborczą", a rok później Medalem Thorunium[3].

Pośmiertnie Prezydent RP Bronisław Komorowski przyznał mu Złoty Krzyż Zasługi[4].

W dniu 26 kwietnia 2012 radni Torunia nadali imię Lucjana Broniewicza skwerowi przed budyniem Collegium Minus Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, wokół fontanny Cosmopolis w centrum miasta, a w dniu 7 maja 2012 w holu Planetarium odsłonięto tablicę upamiętniającą jej pierwszego dyrektora[5]. Uroczyste odsłonięcie tablicy z nazwą skweru nastąpiło 23 czerwca 2012, podczas obchodów Święta Miasta[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]