Ludwik Aleksander Burbon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ludwik Aleksander Burbon
Portrait painting of Louis Alexandre de Bourbon, Count of Toulouse by Hyacinthe Rigaud.jpg
Coat of arms of Louis Alexandre de Bourbon, Légitimé de France, Count of Toulouse.png
hrabia Tuluzy
Okres panowania od 1681
do 1 grudnia 1737
książę Penthièvre
Okres panowania od 1697
do 1 grudnia 1737
książę Rambouillet
Okres panowania od 1711
do 1 grudnia 1737
Dane biograficzne
Urodziny 6 czerwca 1678
Pałac wersalski
Śmierć 1 grudnia 1737
Ojciec Ludwik XIV
Matka Markiza de Montespan
Żona Maria Wiktoria de Noailles
Dzieci Ludwik Jan Maria Burbon
Galeria w Wikimedia Commons Galeria w Wikimedia Commons

Ludwik Aleksander Burbon, fr. Louis-Alexandre de Bourbon (6 czerwca 1678 w pałacu wersalskim1 grudnia 1737) – francuski admirał i marszałek, hrabia Tuluzy od 1681, książę Penthièvre od 1697 i książę Rambouillet od 1711.

Urodził się w Wersalu jako trzeci syn króla Ludwika XIV i jego oficjalnej metresy - Françoise-Athénaïs, markizy de Montespan.

W wieku 5 lat został mianowany admirałem Francji. W lutym 1684 został pułkownikiem regimentu piechoty, noszącego jego imię, a w 1693 - mestre de camp regimentu kawalerii. W styczniu 1689 został mianowany gubernatorem Gujenny, sześć lat później tytuł ten zamienił na gubernatora Bretanii. 3 stycznia 1696 Ludwik Aleksander został marszałkiem Francji i tym samym stał się dowódcą Królewskiej Armii. W przeciwieństwie do większości swoich poprzedników i następców nie traktował tytułu admirała Francji jako jedynie synekury, i przez całe życie żywo interesował się sprawami marynarki, zabiegając o jej interesy na dworze. Odznaczył się podczas wojny o sukcesję hiszpańską, podczas której otrzymał zadanie obrony Sycylii oraz dowodził w bitwie morskiej pod Malagą w 1704 roku.

W marcu 1714 otrzymał dodatkowo tytuł Wielkiego Łowczego Francji. Swoją karierę w dużej mierze zawdzięczał również intrygom żony swojego brata – Ludwika Augusta, księcia Maine – Annie Ludwice Benedykcie Burbon-Condé. Podobnie jak wszystkie inne nieślubne dzieci króla z Markizą de Montespan, Ludwik August został uznany przez ojca. W lecie 1714 Ludwik XIV umieścił Ludwika Augusta razem z jego braćmi w linii sukcesji tronu, na wypadek gdyby jego ślubni potomkowie wymarli.

Małżeństwo[edytuj | edytuj kod]

Maria Wiktoria de Noailles

2 lutego 1723 Ludwik Aleksander ożenił się z miłości z wdową Marią Wiktorią de Noailles (1688-1766), córką marszałka Anne Jules de Noailles. Później urodziła mu ona syna:

Syn Ludwika Aleksandera przeniósł ciała ojca, matki i swoich dzieci z Rambouillet do Collégiale Saint-Étienne w Dreux. Tam w czasie rewolucji francuskiej, groby zostały splądrowane, a ciała wrzucono do wspólnej mogiły. Na miejscu mogiły wybudowano później kaplicę królewską w Dreux - nekropolię dynastii orleańskiej.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Paweł Piotr Wieczorkiewicz Historia wojen morskich. Wiek żagla, Wydawnictwo Puls, Londyn 1995, ISBN 1-85917-030-7 (vol. I & II)
Poprzednik
Jérôme Phélypeaux, hrabia Pontchartrain
Pavillon royal de France.svg sekretarz stanu do spraw floty
(wspólnie z Victorem Marie d'Estrées)

1715-1718
Pavillon royal de France.svg Następca
Joseph Fleuriau d'Armenonville