Ludwik Klama

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Ludwik Bernard Klama (ur. 20 sierpnia 1905 w Chorzowie, zm. 23 stycznia 1973 w Głuchołazach) – uczestnik I i II powstań śląskich, działacz ruchu oporu na Górnym Śląsku w latach II wojny światowej, żołnierz, harcerz, komendant hufca ZHP w Lublińcu, komendant Śląskiej Chorągwi Harcerzy, założyciel lublinieckiej komórki Organizacji Orła Białego, zasłużony dla Ziemi Lublinieckiej i Głuchołazów działacz społeczny odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

Życie i działalność społeczna[edytuj | edytuj kod]

Ludwik Klama urodził się 20 sierpnia 1905 roku w Chorzowie jako najstarszy z czworga dzieci Pauliny zd. Świerc i Walentego Klamy. Po ukończeniu szkoły ludowej w Chorzowie w 1919 pracował jako pomocnik biurowy w Oberschlesische Stickstoffwerke AG Königshütte – późniejszej Państwowej Fabryce Związków Azotowych w Chorzowie. Należał do Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Brał udział w I powstaniu śląskim jako łącznik na terenie Chorzowa Starego i kurier przy komendzie Polskiej Organizacji Wojskowej w Chorzowie (dowódcą był jego ojciec – Walenty Klama). Uczestniczył także w II powstaniu śląskim, gdzie pełnił funkcję łącznika pod dowództwem Marcina Watoły na terenie Chorzowa Starego. W związku z tym, że jego ojciec w okresie plebiscytu na Górnym Śląsku był organizatorem wieców narodowych, Ludwik Klama roznosił ulotki i karty do głosowania po domach. Po Plebiscycie rodzina Klamów zamieszkała w Rybniku (najpierw na Młyńskiej, a następnie po wybudowaniu domu na Chwałowickiej 8a), zaś Ludwik Klama w 1921r. rozpoczął naukę w Seminarium Męskim w Węgrowcu (Poznańskie), gdzie zaprzyjaźnił się z Józefem Pukowcem, późniejszym Komendantem Chorągwi Śląskiej. Po ukończeniu dwóch kursów, gdy w wyniku plebiscytu część Górnego Śląska została przyłączona do Rzeczypospolitej Polskiej, przeniósł do Seminarium Nauczycielskiego w Pszczynie. Tam w 1925r. zdał maturę i otrzymał prawo nauczania w szkole.

Od września 1925 rozpoczął pracę w Szkole Podstawowej w Olszynie (gmina Herby) jako nauczyciel i p.o. kierownika szkoły, a także miejscowy organista przy nowo utworzonej parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W Olszynie założył drużynę harcerską i został jej drużynowym. W 1927 roku został mianowanym komendantem Hufca Lubliniec, którym kierował najprawdopodobniej do 1934. Początkowo Ludwik Klama kierował z hufcem z Olszyny, jednak aktywnie brał udział w jego życiu. Był inicjatorem pierwszego Zlotu Hufca, który odbył się 19 czerwca 1927r.

Dzięki zaangażowaniu Ludwika Klamy w powiecie lublinieckim w ciągu pół roku powstało 6 nowych drużyn: w Olszynie (którą sam prowadził), w Solarni, Koszęcinie, Kokotku, Lublińcu (reaktywuje się I MDH im. Tadeusza Kościuszki) i Lubszy. Wspierali go w tej pracy nauczyciele: Bronisław Prauza (kierownik szkoły w Koszęcinie), Rudolf Rzemieniecki (kierownik szkoły w Solarni), Wacław Bodziachowski (nauczyciel w Kokotku), Alfred Szulc (kierownik szkoły w Lubszy, kolega Klamy z pszczyńskiego seminarium), a także Alfred Jesionowski (nauczyciel lublinieckiego gimnazjum), Kazimierz Krzyszkowski i Michalina Konasiewiczówna (nauczyciele ze szkoły powszechnej w Lublińcu). Wraz z Jakubem Bazarnikiem (kierownikiem Szkoły Powszechnej w Lublińcu) w maju reaktywował Koło Przyjaciół Harcerstwa, któremu przewodził ks. Jan Szymała (kapelan 74 pułku piechoty stacjonującego w Lublińcu).

Latem 1927r. Klama zorganizował w Olszynie trzytygodniowy kurs zastępowych, który wizytowała Komendantka Męskiej Śląskiej Chorągwi ZHP – Wanda Jordanówna.

W 1928 podjął pracę w szkole powszechnej oraz w Publicznej Szkole Dokształcającej Zawodowej w Lublińcu, gdzie został nauczycielem języka polskiego, a od 1938 roku także rachunków. We wrześniu 1929r. ożenił się z Waleską z domu Kopyciok z Hadry. Dwa lata później przyszedł na świat ich syn – Bolesław.

W harcerstwie organizował kursy dla młodych instruktorów. W latach 1928–1929 uczestniczył w kursach instruktorskich dla czynnie pracujących nauczycieli w Katowicach, który prowadził Komendant Śląskiej Chorągwi Męskiej Marian Łowiński. Podsumowaniem jego starań i pracy harcerskiej jest otrzymanie w październiku 1929r. stopnia podharcmistrza. Uczestniczył II Zlocie Narodowym w Śródce koło Poznania (1929r), w III Światowym Zlocie Skautów – w Arrowe Park w Upton w Wielkiej Brytanii (1929r), otwarciu szkoły instruktorskiej na Buczu (1931r), Międzynarodowym Zlocie Skautów Wodnych w Garczynie (1932r) i IV Jamboore Skautowym w Gödöllő (1933r).

W roku 1932 został członkiem Honorowej Rady Starszyzny, działającej przy Komendzie Chorągwi Śląskiej. We wrześniu 1934r. – Ludwik Klama przekazał funkcję komendanta hufca Lubliniec swojemu młodszemu koledze – także nauczycielowi Szkoły Powszechnej w Lublińcu – Stanisławowi Wojciechowskiemu. Nadal aktywnie działał w harcerstwie. W 1934 założył pierwszy Krąg Starszoharcerski im. Konstantego Damrota, zupełne novum w Chorągwi Śląskiej – w 1937 poza Lublińcem takie kręgi istniały jeszcze tylko w Rybniku i Tarnowskich Górach. W 1935r. wraz z harcerzami lublinieckimi wziął udział w Jubileuszowym Zlocie Harcerstwa Polskiego w Spale. W 1935 r. został mianowany na funkcję wizytatora Śląskiej Komendy Chorągwi na hufce Tarnowskie Góry i Lubliniec. Rok później w marcu 1936r. (Rozkaz Naczelnictwa ZHP L.5 z 15.03.1936) otrzymał stopień harcmistrza, a następnie wszedł w skład władz Chorągwi Śląskiej – w Wydziale Kształcenia Starszyzn. W 1936 został także mianowany kierownikiem Zarządu Obwodowego Kół Przyjaciół Harcerstwa.

Jako kierownik referatu prób instruktorskich w pierwszym półroczu 1938r. zorganizował sześć kursów teoretycznych dla podharcmistrzów: w Bielsku, Chorzowie, Brzezinach, Katowicach, Lublińcu i Rybniku. W kursach tych wzięło udział – 115 uczestników. W okresie letnim prowadził dwa obozy podharcmistrzowskie w Nowym Bieruniu: 1–14 lipca oraz 2–16 sierpnia. Podczas obozów pełnił funkcję komendanta.

W marcu 1939 podczas zjazdu Okręgu Śląskiego ZHP w marcu 1939r. Ludwik Klama został wyróżniony Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz mianowany komendantem Śląskiej Chorągwi Harcerzy[1], którą to funkcję pełnił do 22 sierpnia 1939. 23 sierpnia 1939. został zmobilizowany i przydzielony do 74. Górnośląskiego Pułku Piechoty stacjonującego w Lublińcu w stopniu starszego strzelca. W składzie tego pułku brał udział w bojach wrześniowych, między innymi pod Złotym Potokiem. 17 września został ranny w boju pod Kowolem, a 24 września dostał się do niewoli niemieckiej w okolicach Lublina. Po zwolnieniu z obozu przejściowego w Szydłowie pod Radomiem, pod koniec października 1939 r. wrócił do Lublińca, skąd najpierw skierowany został do pracy w Waleńczowie, a następnie w Kłobucku. W tym czasie rozpoczął działalność konspiracyjną, najpierw kolportując pisma „Ku Wolności” i „Zryw” wśród harcerzy i mieszkańców Lublińca (od grudnia 1939 wspierali go w tym: harcerka Agnieszka Jaguś oraz instruktorzy Konrad Mańka i Jan Blacha, właściciela sklepu z tytoniowego) następnie tworząc na terenie powiatu lublinieckiego Tajną Organizację Wojskową „Orła Białego”, której był komendantem. Tworzył też konspiracyjną komendę hufca w Lublińcu. Wśród jego współpracowników znalazło się wielu harcerzy przedwojennych, w tym Konrad Mańka. 18 grudnia 1940 nastąpiły aresztowania członków organizacji (w sumie tego dnia aresztowano 46 członków tej organizacji – za rozpracowanie lublinieckich harcerzy odpowiadał między innymi – były oficer 74 GPP – Józef Bartocha, członek Organizacji Orła Białego w Lublińcu, a równocześnie współpracownik Gestapo ps. „Karman”). Ludwika Klamę aresztowano 11 stycznia 1941 roku, po uprzednim przeszukaniu mieszkania, przez gestapo, z nim też zabrano część dokumentacji harcerskiej i zdjęcia. Tego samego dnia, władze hitlerowskie oskarżyły go o zdradę Trzeciej Rzeszy. Staje przed sądem, najpierw w Lipsku, potem w Berlinie, na koniec w Katowicach. 13 marca 1942 roku, z pozostałymi członkami organizacji, zostaje uniewinniony, dzięki bohaterskiej postawie Konrada Mańki, który winę wziął na siebie, został skazany na śmierć i ścięty 14 lipca 1942r. Ludwik Klama po powrocie z więzienia aż do zakończenia wojny pracował jako fakturzysta w przedsiębiorstwie Olleck w Lublińcu. W tym samym czasie Walenty Klama, ojciec Ludwika – aresztowany przez Niemców już na początku wojny we września 1939r. – został przewieziony z KL Buchenwald do KL Dachau, gdzie zmarł po dwóch tygodniach – 24 lipca 1942 r.

Po wyzwoleniu Lublińca Ludwik Klama wszedł w skład Komitetu Obywatelskiego, który zabezpieczał placówki szkolne na terenie miasta i powiatu, szczególnie na terenach, które przyłączono do Polski, jak Ciasna, Molna, Sieraków czy Dobrodzień. Tam organizował polskie szkoły[2]. Do marca 1946 r. dzięki jego pomocy udało się zorganizować 27 szkół, na terenie powiatu i okolic. Pełnił funkcję inspektora szkolnego, kierownika Zasadniczej Szkoły Zawodowej (obecnie Zespół Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych) w Lublińcu, organizował zbiórkę polskich książek wśród mieszkańców miasta na wyposażenie szkolnych bibliotek. Sam przekazał na ten cel większość swojego księgozbioru[3].

Od września 1946, z polecenia Kuratorium Okręgu Szkolnego Śląskiego w Katowicach, organizował Szkołę Zawodową (obecnie Zespół Szkół) w Głuchołazach i do 1952 był jej dyrektorem. W 1953 został pozbawiony funkcji dyrektora, zwolniony z pracy i aresztowany za działalność w harcerstwie przedwojennym i wrogi stosunek do PRL-u. Szkoła w Głuchołazach została rozwiązana, a Ludwik Klama skierowany do pracy w Drawsku Pomorskim. W 1955, Ludwik Klama wrócił na Górny Śląsk i rozpoczął pracę w Technikum Rolniczym w Nysie, gdzie pełnił funkcję zastępcy dyrektora do spraw pedagogicznych i nauczyciela historii. W 1956 podczas tzw. odwilży został zrehabilitowany. Trzy lata później po raz kolejny został dyrektorem Technikum Zawodowego w Głuchołazach. Dzięki jego staraniom w 1965 r. został zbudowany nowy obiekt szkolny – warsztaty. W 1968 przeszedł na emeryturę. Mimo tego nadal brał udział w pracy szkoły, spotykał się z harcerzami, był aktywnym członkiem ZBoWiD-u. Zmarł 23 stycznia 1973 r. w Głuchołazach, został pochowany na cmentarzu komunalnym, w asyście sztandarów i żołnierzy, którzy żegnali go salutem honorowym.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. T. Marszałek, Ruch oporu na ziemi lublinieckiej w latach 1939–1945, „Szkice Lublinieckie”, 1986.
  2. B. Bulik, G. Cetnerowska, S. Kansy, Szkic monograficzny Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Konopnickiej w Lublińcu. 1935–2005, Lubliniec 2005, s. 12.
  3. 1924–2004. 80 lat szkoły ZSO-T nr1, red. Z. Raczek, Lubliniec 2004, s. 56.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • 1924–2004. 80 lat szkoły ZSO-T nr 1, red. Z. Raczek, Lubliniec 2004.
  • Archiwum Zespołu Szkół w Głuchołazach.
  • Archiwum Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych „Rolnik” w Nysie.
  • B. Bulik, G. Cetnerowska, S. Kansy, Szkic monograficzny Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Konopnickiej w Lublińcu. 1935–2005, Lubliniec 2005.
  • J. Bula, Harcerstwo na terenie miasta Lublińca w latach 1920–1949. Kraków 2000.
  • G. Burek, Szkic działalności konspiracyjnej na Ziemi Lublinieckiej w latach 1939–1945, „Ziemia Lubliniecka” nr 1/2010, s. 11.
  • T. Marszałek, Ruch oporu na ziemi lublinieckiej w latach 1939–1945 Szkice Lublinieckie, Lubliniec 1986, s. 73–85.
  • „Ziemia Lubliniecka” – nr 3–5/2015.