Ludwik Mzyk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Błogosławiony
Ludwik Mzyk
męczennik
Ilustracja
Tablica pamięci Ludwika Mzyka na ścianie budynku szkoły podstawowej nr 24 w Chorzowie
Czczony przez Kościół katolicki
Beatyfikacja 13 czerwca 1999
Polska Warszawa
przez Jana Pawła II
Wspomnienie 12 czerwca
Szczególne miejsca kultu Parafia św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym
prezbiter
Kraj działania  Polska
Data i miejsce urodzenia 22 kwietnia 1905
Chorzów Stary
Data i miejsce śmierci 20 lutego 1940
Fort VII w Poznaniu (obóz zagłady)
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Inkardynacja werbiści
Prezbiterat 30 października 1932

Ludwik Mzyk SVD (ur. 22 kwietnia 1905 w Chorzowie Starym, zm. 20 lutego 1940 w Forcie VII w Poznaniu) – błogosławiony i męczennik Kościoła katolickiego, polski duchowny rzymskokatolicki i werbista. Ofiara prześladowań z okresu II wojny światowej, zamordowany przez Niemców w obozie KL Posen.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z rodziny górniczej. Jego ojciec był sztygarem w kopalni węgla kamiennego Prezydent w Chorzowie[1], a matka Franciszka z domu Hadasz, pochodziła z Bytkowa (obecnej dzielnicy Siemianowic Śląskich). Ludwik był piątym dzieckiem spośród dziewięciorga rodzeństwa. Ukończył szkołę w Chorzowie Starym (późniejsza Szkoła Podstawowa nr 24 im. Powstańców Śląskich)[2]. W 1918 wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego Księży Werbistów w Nysie, tam też otrzymał maturę w 1926 Następnie wstąpił do nowicjatu zgromadzenia księży werbistów w Sankt Augustin w Niemczech. 30 października 1932 przyjął w Rzymie święcenia kapłańskie. Trzy lata później objął urząd magistra nowicjatu w nowo otwartym Domu Misyjnym w Chludowie, a w 1939 został jego przełożonym.

Gdy rozpoczęła się II wojna światowa został wywieziony przez Gestapo do Poznania. 25 stycznia 1940 został aresztowany i następnie 1 lutego 1940 umieszczony w niemieckim obozie zagłady w Forcie VII. 20 lutego 1940 do celi, gdzie przebywał ksiądz Ludwik, wpadli dwaj oficerowie, którzy zaczęli go torturować. W nocy, skatowanego o. Mzyka żołnierze niemieccy wyprowadzili z celi, a podoficer Dibus zabił go strzałem w tył głowy.

Proces beatyfikacyjny[edytuj | edytuj kod]

13 czerwca 1999 został ogłoszony przez Jana Pawła II błogosławionym wśród 108 męczenników II wojny światowej. Błogosławiony Ludwik znalazł się na okolicznościowym datowniku w 1999[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Błogosławiony o. Ludwik Mzyk (pol.). Strona Misjonarzy Werbistów.
  2. Wojciech Zawadzki: Absolutorium udzielone. W: Chorzowianin [on-line]. Agencja Mediów Lokalnych mediaL, 2009-05-05. [dostęp 2018-05-28].
  3. Chorzów 1: Beatyfikacja Chorzowskich Kapłanów – Józef Czempiel, Ludwik Mzyk

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Józef Arlik, Sługa Boży O. Ludwik Mzyk – cichy świadek Chrystusa, [w:] Zgromadzenie Słowa Bożego, Pieniężno-Nysa 1994.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]