Lystrozaur

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lystrozaur
Lystrosaurus
Ilustracja
Hipotetyczna rekonstrukcja lystrozaura.
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada synapsydy
Rząd terapsydy
Podrząd Anomodontia
Infrarząd dicynodonty
Rodzina Lystrosauridae
Rodzaj Lystrosaurus
Gatunki
  • L. curvatus
  • L. declivus
  • L. mccaigi
  • L. murrayi
  • L. oviceps
  • L. platyceps

Lystrozaur (Lystrosaurus) – bardzo szeroko rozprzestrzeniony terapsyd z wczesnego triasu, żyjący 251‒248 milionów lat temu.

Jego nazwa „łopaciasty jaszczur” nawiązuje do wyrastającej z górnej szczęki pary kłów, w które prawdopodobnie zaopatrzone były samce grupy Dicynodontia, do której należał lystrozaur.

Występowanie Lystrosaurus (brązowe) na superkontynencie Gondwana

Było to zwierzę roślinożerne, wielkości świni (przeciętna długość – 1 m). Miał krótki, baryłkowaty tułów i krępe kończyny. Żył w stadach.

Początkowo myślano, że lystrozaury odznaczały się ziemno-wodnym trybem życia, jak współczesne hipopotamy. Jednak później odkryto, że zamieszkiwały pustynne tereny charakterystyczne dla wczesnego triasu.

Najważniejszym faktem związanym z omawianym zwierzęciem jest jego wielkie rozpowszechnienie. Lystrozaury, jako jedna z niewielu grup gadów, przeżyły Wielkie Wymieranie z końca permu (znacznie bardziej gwałtowne niż to z przełomu kredy i paleocenu). W ten sposób powstały dobre warunki do jego rozwoju. Na wielu stanowiskach szczątki tych gadów stanowią 90% odnajdywanych skamieniałości. Taki rodzaj dominacji jednego rodzaju zwierząt na Ziemi nie ma analogii w żadnym innym okresie.

Szczątki lystrozaura odnajdywane są na terenach Ameryki Południowej, Indii i Antarktydy, wchodzących w owym czasie w skład superkontynentu Gondwana. Od niedawna naukowcy dysponują poza tym skamieniałościami zwierzęcia z takich krajów jak Rosja czy Mongolia.

W kulturze masowej[edytuj | edytuj kod]

Lystrozaury pojawiły się w odcinku serialu Zanim przywędrowały dinozaury.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]


← mln lat temu
Lystrozaur
←4,6 mld 541 485 443 419 359 299 252 201 145 66 23 2