Müritz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Müritz
Ilustracja
Położenie
Państwo  Niemcy
Morfometria
Powierzchnia 117 km²
Wymiary
• max długość
• max szerokość

29 km
13 km
Głębokość
• średnia
• maksymalna

6,5 m
31 m
Położenie na mapie Meklemburgii-Pomorza Przedniego
Mapa lokalizacyjna Meklemburgii-Pomorza Przedniego
Müritz
Müritz
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
Müritz
Müritz
Ziemia53°25′00″N 12°41′00″E/53,416667 12,683333
Müritz Karte.png

Müritz i – drugie, po Jeziorze Bodeńskim, pod względem wielkości jezioro Niemiec, a największe wewnętrzne (gdyż Jezioro Bodeńskie należy także do Szwajcarii i Austrii). Położone w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie, na Pojezierzu Meklemburskim.

Jezioro powstało podczas zlodowacenia poprzedzającego zlodowacenie północnopolskie. Ma powierzchnię 117 km², a jego głębokość dochodzi do 31 m. Leży na wysokości 62 m n.p.m. Poza obszarami chronionego krajobrazu w 1990 roku utworzono na jego części Park Narodowy Müritz.

Zachodni brzeg jeziora to głównie łąki, małe lasy i łagodne wzniesienia. Na wschodnim brzegu znajduje się część parku narodowego. Znajdują się tam mokradła, podmokłe lasy i skupiska trzcin.

Jezioro jest połączone poprzez system kanałów: z Łabą (Müritz - Elde Wasserstraße) oraz Berlinem (poprzez Müritz - Havel Wasserstraße, Obere Havel Wasserstraße, Vosskanal, Havel-Oder-Wasserstraße)

Największa miejscowość nad jeziorem to Waren (Müritz). Inne, mniejsze to Rechlin, Vipperow, Ludorf, Röbel (Müritz), Gotthun, Sietow i Klink.

W przeciwieństwie do wielu innych niemieckich nazw jezior, to nazywa się po prostu Müritz, a nie Müritzsee jak np. Bodensee (Jezioro Bodeńskie), czy Schweriner See.

Hydronimia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa pochodzenia słowiańskiego, oznaczała dosłownie „małe morze”[1]. Tłumaczona na język polski jako Jezioro Morzyce[2] lub Jezioro Morzyckie[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Oswald Jannermann, Slawische Orts- und Gewässernamen in Deutschland, Norderstedt 2009, s. 84.
  2. ks. Stanisław Kozierowski: Atlas nazw geograficznych Słowiańszczyzny Zachodniej. T. Zeszyt IIA. Poznań: 1937.
  3. Studia nad etnogenezą Słowian i kulturą Europy wczesnośredniowiecznej, red. G. Labuda i S. Tabaczyński, tom 2, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 1988, s. 65.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]