Przejdź do zawartości

Młyn w Woli Łokotowej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Młyn w Woli Łokotowej
Ilustracja
Młyn w Woli Łokotowej (2016)
Państwo

 Polska

Województwo

 łódzkie

Miejscowość

Wola Łokotowa

Ukończenie budowy

około 1918

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Młyn w Woli Łokotowej”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Młyn w Woli Łokotowej”
Położenie na mapie powiatu brzezińskiego
Mapa konturowa powiatu brzezińskiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Młyn w Woli Łokotowej”
Położenie na mapie gminy Jeżów
Mapa konturowa gminy Jeżów, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Młyn w Woli Łokotowej”
Ziemia51°45′58,237″N 19°58′29,442″E/51,766177 19,974845
Młyn w Woli Łokotowej w 2024 r.

Młyn w Woli Łokotowej – drewniany młyn wodny zbożowy na Rawce wybudowany w okresie I wojny światowej, znajdujący się w Woli Łokotowej w województwie łódzkim[1].

Historia miejsca

[edytuj | edytuj kod]

Młyn w tej lokalizacji był zaznaczony na mapach z XIX wieku. Przed I wojną światową istniał w tym miejscu młyn parterowy usytuowany częściowo na palach dębowych a częściowo na stałym lądzie z dachem dwuspadowym, kryty gontem. Był wyposażony w koło wodne nasiębierne, jedną parę kamieni, żubrownik i perlak. Był to młyn typu gospodarczego pracujący na potrzeby mieszkańców okolicznych wsi. Na przełomie XIX i XX w. młyn został zniszczony przez pożar, a następnie przebudowany i powiększony. W okresie I wojny światowej młyn został zniszczony przez pożar[1].

Obecny młyn

[edytuj | edytuj kod]

W miejscu dawnego młyna w krótkim czasie po pożarze wybudowano nowy młyn. Budynek reprezentuje konstrukcję słupowo-ryglową. Jest oszalowany deskami. Posiada dach dwuspadowy kryty dachówką. Młyn był poruszany początkowo turbiną wodną, a następnie silnikiem na ropę i silnikiem na koksgaz ssany. Był wyposażony w trzy pary walców i urządzenia czyszczące. Młyn pracował również w okresie II wojny światowej z krótkimi przestojami. W okresie powojennym był czynny do 1970 r.[1] Obecnie nieczynny i niezagospodarowany.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Wola Łokotowa, [w:] Krzysztof Baranowski, Katalog zabytków budownictwa przemysłowego w Polsce. T. IV, Województwo łódzkie. Z. 8, Powiaty Brzeziny i Łódź, Wrocław-Warszawa-Kraków-Gdańsk: Zakład Narodowy im. Ossolińskich ; Wydawnictwo Polskiej Akademii Nauk, 1974, s. 32.