Mała Przełęcz Świętego Bernarda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mała Przełęcz Świętego Bernarda
Ilustracja
Mała Przełęcz Świętego Bernarda
Państwo  Francja
 Włochy
Wysokość 2188 m n.p.m.
Pasmo Alpy Graickie
Położenie na mapie Francji
Mapa lokalizacyjna Francji
Mała Przełęcz Świętego Bernarda
Mała Przełęcz Świętego Bernarda
Ziemia45°40′49″N 6°53′02″E/45,680278 6,883889

Mała Przełęcz Świętego Bernarda (fr. Col du Petit Saint-Bernard, wł. Colle del Piccolo San Bernardo, niem. Kleiner Sankt Bernhard) - przełęcz w Alpach Graickich na wysokości 2188 m n.p.m. Przełęcz ta łączy francuski departament Sabaudia z włoskim regionem autonomicznym Valle d'Aosta. Przełęcz ta zwana jest ”Małą” w odróżnieniu od Wielkiej Przełęczy Świętego Bernarda, która jest wyższa (2469 m) i leży kilkanaście kilometrów na północ, na granicy Włoch i Szwajcarii. Nazwa przełęczy pochodzi od katolickiego świętego Bernarda z Menthon, którego posąg znajduje się na przełęczy. Ponadto na przełęczy stoi też posąg botanika Pierre'a Chanoux. Założył on ogród botaniczny Chanousia, także mieszczący się na przełęczy.

Na przełęczy znajduje się kamienny krąg o średnicy 72 metrów. Kiedyś w jego centrum stał ustawiony pionowo kamień, obecnie przebiega przez niego asfaltowa droga. Krąg ten prawdopodobnie powstał w epoce żelaza. W czasach rzymskich na przełęczy wybudowano świątynię Jowisza.

Mała Przełęcz Świętego Bernarda czterokrotnie znalazła się na trasie słynnego Tour de France (w latach 1949, 1959, 1963 i 2009).

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]