Małgorzata Clitherow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święta
Małgorzata Clitherow

Margaret Clitherow
męczennica
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 1556
York
Data i miejsce śmierci 25 marca 1586
York
Czczona przez Kościół katolicki
Kanonizacja 25 października 1970
Rzym
przez Pawła VI
Wspomnienie 26 marca
Szczególne miejsca kultu Anglia i Walia

Małgorzata Clitherow z domu Margaret Middleton (ur. 1556[1] w Yorku, zm. 25 marca 1586 w Yorku) – święta katolicka i męczennica, ofiara prześladowań antykatolickich, nazywana „Perłą Yorku”, jedna z grupy Czterdziestu męczenników Anglii i Walii, konwertytka.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Przyszła na świat w rodzinie wytwórcy i sprzedawcy świec. Były to czasy schizmy Henryka VIII, który odseparował Kościół w Anglii od Rzymu. Mając 15 lat, wyszła za Johna Clitherowa, hodowcę bydła i rzeźnika. Urodziła dwoje dzieci. Nawróciła się na katolicyzm w 1574. Wspierała katolicką ludność północnej Anglii w czasie prześladowań. Jej syn, Henry, wyjechał do Reims, by przygotować się do przyjęcia święceń kapłańskich. Jej dom przy ulicy Shambles w Yorku stał się miejscem, w którym odprawiano Eucharystię. W przybudowie znajdował się otwór, przez który kapłan mógł uciec w razie niebezpieczeństwa lub polowania na księży. Dom męczennicy został zamieniony w kościół – Shrine of the Saint Margaret Clitherow.

Męczeństwo[edytuj | edytuj kod]

Została aresztowana w 1586 pod zarzutem ukrywania księży katolickich. Odmówiła obrony, by uchronić własne dzieci przed procesem. Skazano ją na śmierć przez zmiażdżenie wrotami. Została zamęczona w Wielki Piątek 1586. Położono ją na ostrej skale wielkości męskiej pięści, a następnie przygnieciono drzwiami, które stopniowo obciążano kamieniami. Zmarła w 15 minut.

Kanonizacja[edytuj | edytuj kod]

Małgorzata Clitherow została ogłoszona świętą w 1970 przez papieża Pawła VI, w grupie Czterdziestu męczenników Anglii i Walii, 25 października 1970 roku.

Wspomnienie liturgiczne św. Małgorzaty Clitherow obchodzone jest w Kościele katolickim 26 marca.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Shrine of St Margaret Clitherow (ang.). St Wilfrid's Catholic Church, York. [dostęp 2017-09-19].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]