Małgorzata Clitherow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Święta
Małgorzata Clitherow
męczennica
Margaret Clitherow.png
Data urodzenia 1555
York
Data śmierci 25 marca 1586
York
Czczona przez Kościół katolicki
Data kanonizacji 25 października 1970
Rzym
przez Pawła VI
Wspomnienie 26 marca
Szczególne miejsca kultu Anglia i Walia

Małgorzata Clitherow z domu Margaret Middleton (ur. 1555 w Yorku, zm. 25 marca 1586 w Yorku) – święta katolicka i męczennica, ofiara prześladowań antykatolickich, nazywana „Perłą Yorku”, jedna z grupy Czterdziestu męczenników Anglii i Walii, konwertytka.

Życiorys[edytuj]

Przyszła na świat w rodzinie wytwórcy i sprzedawcy świec. Były to czasy schizmy Henryka VIII, który odseparował Kościół w Anglii od Rzymu. Mając 15 lat, wyszła za Johna Clitherowa, hodowcę bydła i rzeźnika. Urodziła dwoje dzieci. Nawróciła się na katolicyzm w 1574. Wspierała katolicką ludność północnej Anglii w czasie prześladowań. Jej syn, Henry, wyjechał do Reims, by przygotować się do przyjęcia święceń kapłańskich. Jej dom przy ulicy Shambles w Yorku stał się miejscem, w którym odprawiano Eucharystię. W przybudowie znajdował się otwór, przez który kapłan mógł uciec w razie niebezpieczeństwa lub polowania na księży. Dom męczennicy został zamieniony w kościół – Shrine of the Saint Margaret Clitherow.

Męczeństwo[edytuj]

Została aresztowana w 1586 pod zarzutem ukrywania księży katolickich. Odmówiła obrony, by uchronić własne dzieci przed procesem. Skazano ją na śmierć przez zmiażdżenie wrotami. Została zamęczona w Wielki Piątek 1586. Położono ją na ostrej skale wielkości męskiej pięści, a następnie przygnieciono drzwiami, które stopniowo obciążano kamieniami. Zmarła w 15 minut.

Kanonizacja[edytuj]

Małgorzata Clitherow została ogłoszona świętą w 1970 przez papieża Pawła VI, w grupie Czterdziestu męczenników Anglii i Walii, 25 października 1970 roku.

Wspomnienie liturgiczne św. Małgorzaty Clitherow obchodzone jest w Kościele katolickim 26 marca.

Zobacz też[edytuj]

Bibliografia[edytuj]