Mach III
Mach III – kaszubski herb szlachecki, odmiana herbu Mach.
Opis herbu
[edytuj | edytuj kod]Podstawowych wariantów tego herbu istniało przynajmniej trzy (Mach I i II omówione osobno), z czego każdy występował również w kilku wariantach. Opisy z wykorzystaniem zasad blazonowania, zaproponowanych przez Alfreda Znamierowskiego[1]:
Mach I
Osobny artykuł:Mach II
Osobny artykuł:Mach III: Na tarczy dzielonej w krzyż w polach I i III błękitnych, półksiężyc srebrny na opak, pod którym gwiazda złota, w polach II i IV, błękitnych, księżyc z twarzą srebrny, nad którym trzy takież strzały w wachlarz między dwiema gwiazdami złotymi w pas. Herb posiada dwa hełmy bez korony z klejnotami: w prawym trzy gwiazdy złote (1 i 2), w lewym trzy strzały srebrne w wachlarz. Labry błękitne, pobite złotem.
Najwcześniejsze wzmianki
[edytuj | edytuj kod]Wymieniany przez Nowego Siebmachera. Herb powstał prawdopodobnie w XIX wieku z połączenia herbów Mach i Mach II być może w wyniku skoligacenia gałęzi rodu używających tych herbów. Używany przez bliżej nieokreślonego członka rodziny Mach.
Rodzina Mach
[edytuj | edytuj kod]Herbowni
[edytuj | edytuj kod]Mach. Machowie używający przydomków bądź bez przydomka używali też herbów Mach i Mach II.
Bibliografia
[edytuj | edytuj kod]- Przemysław Pragert: Herbarz rodzin kaszubskich. T. 1. BiT, 2001, s. 90-91, 168. ISBN 83-919852-6-1, ISBN 978-83-919852-6-7.
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Alfred Znamierowski, Paweł Dudziński: Wielka księga heraldyki. Warszawa: Świat Książki, 2008, s. 104-108. ISBN 978-83-247-0100-1.