Przejdź do zawartości

Madonna Wieluńska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Srebrna figura Madonny Wieluńskiej z 1510 roku zaginiona podczas II wojny światowej

Madonna wieluńska – potoczna nazwa srebrnego relikwiarza, przedstawiającego Madonnę z dzieciątkiem, przechowywanego do wybuchu II wojny światowej w Kościele św. Michała Archanioła w Wieluniu. Dzieło uznawano za jedno z najwspanialszych dzieł sztuki złotniczej przełomu gotyku i renesansu jakie znajdowało się w Polsce[1]. Figura zaginęła podczas II wojny światowej.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Madonna została wykonana prawdopodobnie przez złotnika wrocławskiego Andrzeja Heideckera w roku 1510[2]. Historyk sztuki prof. Julian Pagaczewski uznał figurę Madonny wieluńskiej za jedno z najwybitniejszych dzieł sztuki złotniczej przełomu gotyku i renesansu jakie znajdowało się w Polsce. Madonna wieluńska wykonana została ze srebrnej blachy i ozdobiona kamieniami szlachetnymi: almandynem, turkusem, dwoma ametystami, trzema szafirami i dwoma topazami.

Madonna ubrana w suknię przepasaną w pasie, a pod szyją wygiętą w półkole i w płaszcz spięty na piersiach agrafą z dużym wypukłym na brzegach fasetowanym almandynem. Trzyma na lewej ręce dzieciątko, które prawą rączką błogosławi, w lewej zaś ma świat. Matka Boska miała w prawej ręce berełko. Rozpuszczone włosy spływały w długich lokach na plecy aż prawie do połowy postaci. Na głowie miała ażurową koronę. Obręcz korony ujęta była w dwa pionowo prążkowane wałeczki, była gładka. (...) W bokach postumentu znajdowało się sześć półkolistych wgłębień – miejsc na osadzanie puszek z relikwiami[1].

Do 1939 roku figurka przechowywana była w kolegiacie wieluńskiej. W czasie wybuchu wojny ukryta została przed Niemcami w Gumniskach koło Częstochowy. Wkrótce została jednak odkryta przez Niemców, którzy przechowywali ją w sejfie bankowym w Wieluniu. Po zajęciu miasta w 1945 przez Rosjan figury Madonny z Wielunia nie odnaleziono. Jej dalsze losy nie są znane do chwili obecnej[3].

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Julian Pagaczewski: Madonna Wieluńska. 1927.
  2. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego: Madonna Wieluńska. [dostęp 2011-09-09].
  3. Gmina Wieluń: Relikty fary. www.um.wielun.pl. [dostęp 2011-09-09].

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]