Magdala (Izrael)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii


Magdala (Magedan, Magadan) (aram. ‏ܡܓܕܠܐ‎, hebr. ‏מִגְדָלָא‎) – starożytna miejscowość położona w odległości około 6 km od Tyberiady na zachodnim brzegu Jeziora Tyberiadzkiego, w Galilei na północy Izraela.

Nazwa pochodzi od hebrajskiego słowa migdal – twierdza, zamek, wieża.

Obok pozostałości starożytnej Magdali znajduje się współczesne miasteczko Migdal.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Magdala była według tradycji chrześcijańskiej ojczyzną nowotestamentowej Marii Magdaleny (por. Łk 7,36-50). W starożytności miasto było ważnym ośrodkiem rybackim. W Talmudzie odnaleźć można nazwę Migdal Nunaja (hebr. wieża rybna). Z grecka używano nazwy Tarichea (gr. solone ryby). Józef Flawiusz pisze o niej jako o mieście całkowicie zhellenizowanym, liczącym 4000 mieszkańców. W czasie powstań żydowskich przeciwko Rzymianom była oblegana i zdobywana przez wojska Wespazjana i Tytusa.

W relacjach starożytnych pątników odnaleźć można informacje o istniejącym w Magdali kościele, który wznieść miano na miejscu domu Marii Magdaleny. Franciszkańscy archeolodzy odnaleźli pozostałości bizantyjskiego klasztoru, rzymskiego akweduktu z wieżą oraz przypuszczalnie synagogę.

Archeologia[edytuj | edytuj kod]

W okresie bezpośrednio poprzedzającym powstanie Państwa Izrael widoczne były w okolicach dzisiejszej posiadłości franciszkanów pozostałości muzułmańskiej osady Maisdal. Wykopaliska przeprowadzili w roku 1971 archeolodzy włoscy Virgilio Corbo i Stanislao Loffreda z Franciszkańskiego Studium Biblijnego w Jerozolimie. Odnaleziono zabudowania antyczne, groby i kamienne sarkofagi. W lecie 1986 roku na dnie Jeziora Tyberiadzkiego w pobliżu osady natrafiono na łódź z czasów Jezusa.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Corbo V. C., Cittá romana di Magdala: Rapporto preliminare dopo la quarta campagna di scavo, 1975: Studia Hierosolymitana Collectio Maior 22, Jerusalem 1976, 355-378.
  • Loffreda Stanislao, Alcuni osservazione sulla ceramica di Magdala: Studia Hierosolymitana Collectio Maior 22, Jerusalem 1976, 338-354.
  • Manns Frédéric, Magdala dans les sources littéraires: Studia Hierosolymitana Collectio Maior 22, Jerusalem 1976, 307-337.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]