Magdalena Jethon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Magdalena Jethon
Ilustracja
Zawód dziennikarka radiowa
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Srebrny Krzyż Zasługi Brązowy Medal „Za zasługi dla obronności kraju”

Magdalena Maria Jethon – polska dziennikarka radiowa, w latach 2009 i 2010-2016 dyrektor Programu Trzeciego Polskiego Radia.

Życiorys[edytuj]

Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Ukończyła pedagogikę oraz podyplomowe studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim.

W 1977 roku rozpoczęła pracę w Programie Trzecim Polskiego Radia. W stanie wojennym negatywnie zweryfikowana i przez 8 lat pozbawiona prawa wykonywania zawodu.

Prowadziła wiele audycji autorskich na antenie Trójki, między innymi „Twarzą w twarz”, „Nasz Parnas”, „Polityk też człowiek”, „Klub Trójki”, „Pani Magdo, pani pierwszej to powiem” oraz z Michałem Ogórkiem „Trzeci do pary”. Współpracowała między innymi z „Gazetą Wyborczą”, „Twoim Stylem” i „Zwierciadłem”.

W latach 2002 i 2004 wydała dwie książki, oparte na anegdotach z cyklu radiowego „Pani Magdo, pani pierwszej to powiem”. W 2006 roku odeszła z Trójki, do której powróciła 25 lutego 2009 roku decyzją zarządu Polskiego Radia jako jej dyrektor, zastępując na tym stanowisku Krzysztofa Skowrońskiego. 29 grudnia tego samego roku została odwołana z funkcji dyrektora (zastąpił ją Jacek Sobala). Na skutek trwającego 10 miesięcy protestu zespołu Trójki ponownie powołana na dyrektora, 9 listopada 2010 roku[1]. 8 stycznia 2016 roku Zarząd Polskiego Radia odwołał ją ze stanowiska. Powodem było rozwiązanie umowy o pracę na własną prośbę, za porozumieniem stron[2][3], przez poprzednie władze Polskiego Radia.

Życie prywatne[edytuj]

Pochodzi z Polanicy-Zdroju, gdzie jej ojciec, Jan Myczka był w latach 1980–1983 prezesem Towarzystwa Miłośników Polanicy. Jej mężem był prof. Józef Jethon (chirurg plastyczny[4], uczeń prof. Michała Kraussa), z którym ma córkę Martę Jethon (neurolog). Duża część jej rodziny jest, podobnie jak ona, związana z dziennikarstwem: brat Leszek Myczka (Radio Opole i TVP Opole), siostry: Jolanta Pędziwiatr (PAP, Gazeta Poznańska, Panorama Polskich Miast) i Irena Myczka-Weber (radiowa „Dwójka”) wraz z mężem, nieżyjącym już krytykiem muzycznym, Janem Weberem.

Ordery, odznaczenia i wyróżnienia[edytuj]

Państwowe[edytuj]

Pozostałe[edytuj]

 • 2013 – nagroda biznesowa „Kod Sukcesu” przyznawana przez tygodnik Wprost za niekonwencjonalne, umiejętne i efektywne zarządzanie radiową Trójką na trudnym i niesprzyjającym rynku mediów
 • 2013 – Honorowa Odznaka Polskiego Radia przyznawana za szczególny wkład w rozwój radiofonii publicznej, za pasję, talent i profesjonalne zaangażowanie.
 • 2012 – nagroda „Manager Award 2012”, za „skuteczne i kreatywne zarządzanie Trójką, łączące realizację celów programowych i biznesowych”, przyznawana przez magazyn „Manager MBA”

Publikacje[edytuj]

 • Pani Magdo, pani pierwszej to powiem, Warszawa, Wydawnictwo Do, 2002
 • Pani Magdo, pani pierwszej to powiem ciąg dalszy..., Warszawa, Lamba, 2004.

Przypisy

 1. Jethon znów pokieruje Trójką.
 2. Wyborcza.pl, wyborcza.pl [dostęp 2016-05-03].
 3. Magda Jethon nie jest już dyrektorem Trójki, PolskieRadio.pl [dostęp 2016-01-08].
 4. Józef Jethon w bazie „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI).
 5. M.P. z 2011 r. Nr 111, poz. 1122
 6. M.P. z 2004 r. Nr 1, poz. 7
 7. Dziennikarze Polskiego Radia odznaczeni. polskieradio.pl, 2012-11-16. [dostęp 2016-08-19].

Bibliografia[edytuj]