Magerøya

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Magerøya
Máhkarávju
Ilustracja
Widok z trasy E69
Kontynent Europa
Państwo  Norwegia
Akwen Morze Norweskie
Powierzchnia 440 km²
Położenie na mapie Finnmarku
Mapa konturowa Finnmarku, blisko górnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Magerøya”
Położenie na mapie Norwegii
Mapa konturowa Norwegii, blisko górnej krawiędzi po prawej znajduje się punkt z opisem „Magerøya”
Ziemia71°03′02,02″N 25°41′53,99″E/71,050560 25,698330

Magerøya (lap. Máhkarávju) – wyspa o powierzchni 440 km² położona w północnej Norwegii, w gminie (kommune) Nordkapp, w prowincji Finnmark, na Morzu Norweskim. Przylądek Północny oraz przylądek Knivskjellodden stanowiące dwa najdalej na północ wysunięte cyple Norwegii są częścią Magerøya.

Krajobraz wyspy.

Płaskowyż, na którym znajduje się Przylądek Północny jest wielką atrakcją i odwiedzany jest przez tysiące turystów z całego świata, toteż w latach 19931999 wybudowano łączący wyspę z kontynentalną częścią Norwegii jeden z najdłuższych i najgłębszych w owym czasie podmorskich tuneli drogowych świata (zob. trasa europejska E 69).

Na wyspie położona jest miejscowość Honningsvåg, ośrodek administracyjny gminy Nordkapp, a zarazem port, do którego zawijają statki m.in. regularnych linii Hurtigruten, łączących porty północnej Norwegii. Wody wokół wyspy, pomimo skrajnie polarnego położenia, pozostają wolne od lodu przez cały rok dzięki wpływowi ciepłego Prądu Zatokowego niosącego swe wody z tropików Zatoki Meksykańskiej.

Na wyspie znajdują się największe w północnej Norwegii kolonie maskonurów, które sąsiadują tu z licznymi innymi gatunkami ptactwa, jak alki, bieliki, edredony, głuptaki, kormorany, petrele i wydrzyki.