Majerova skala (pomnik przyrody)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Majerova skala
pomnik przyrody ustanowiony 1992
Ilustracja
Majerova skala od zachodu
Państwo

 Słowacja

Kraj

 bańskobystrzycki

Lokalizacja

Majerova skala

Położenie na mapie kraju bańskobystrzyckiego
Mapa konturowa kraju bańskobystrzyckiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Majerova skala”
Położenie na mapie Słowacji
Mapa konturowa Słowacji, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Majerova skala”
Ziemia48°51′44″N 19°06′25″E/48,862222 19,106944
Majerova skala – granica obszaru chronionego

Majerova skala (pomnik przyrody) (słow. Prírodná pamiatka Majerova skala) – chroniony twór przyrody w grupie górskiej Wielkiej Fatry na Słowacji.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Obszar chroniony, o powierzchni 8,84 ha, obejmuje podszczytowe, w większości skaliste partie Majerovej skaly, szczytu wznoszącego się w pd.-wsch. części Wielkiej Fatry, ok. 2,5 km na pd.-wsch. od wierzchołka Krížnej. Leży w granicach katastralnych wsi Staré Hory w powiecie Bańska Bystrzyca, ok. 2 km na pn. od centrum tej wsi. Najbardziej charakterystycznym elementem jest wysokie urwisko skalne zakończone u góry wydatnym „balkonem”.

Pomnik przyrody Majerova skala znajduje się w granicach Parku Narodowego Wielka Fatra.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ochrona obiektu została ustanowiona w 1992 r. na powierzchni 9,41 ha. Nowelizacja w 1994 r. zarządzeniem Powiatowego Urzędu Środowiska Przyrodniczego (Okresný úrad životného prostredia) w Bańskiej Bystrzycy nr vl/3/183/94-Js z dnia 28 listopada 1994 r. Na jego terenie obowiązuje 5. (najwyższy) stopień ochrony.

Przedmiot ochrony[edytuj | edytuj kod]

Przedmiotem ochrony jest wyrazisty twór skalny, budowany wapiennymi i dolomitowymi utworami płaszczowiny choczańskiej, spoczywającymi na podłożu należącym do płaszczowiny kriżniańskiej, wraz z występującymi na nim zbiorowiskami rzadkich i zagrożonych gatunków flory i fauny.

Flora i fauna[edytuj | edytuj kod]

Najcenniejsze z przyrodniczego punktu widzenia są niewielkie łączki podszczytowe oraz trawiaste zespoły roślinności naskalnej. Węglanowe podłoże decyduje o bogactwie występujących tu roślin zielnych. W zbiorowiskach naskalnych występują tu m.in. goryczka Kluzjusza, pierwiosnek łyszczak, goździk wczesny, na łączkach zawilec narcyzowaty i storczyk męski, a na skraju lasu, złożonego głównie z karłowaciejących bukówlilia bulwkowata i czosnek niedźwiedzi. Na skalistych upłazkach rośnie tu także jarząb nieszpułkowy[1].

Faunę reprezentują tu głównie liczne gatunki bezkręgowców, w tym zwłaszcza motyli (m.in. górówka manto) oraz chrząszczy (m.in. biegacz Scheidlera i biegacz pomarszczony). Spośród ptaków godne uwagi są dzięcioł trójpalczasty i czarny oraz gołąb siniak. Na skalnych urwiskach spotykany jest skrajnie rzadki pomurnik[1]. W skalnych jaskiniach w masywie Majerovej skaly lub w wykrotach u jej podnóży gawruje czasem niedźwiedź brunatny.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Przez teren chroniony i przez szczyt Majerovej skaly biegnie niebiesko szlak turystyczny niebieski znakowany szlak turystyczny ze Starych Hor na Krížną. Na „balkon” (krawędź urwiska niezabezpieczona!) doprowadza krótkie, nieznakowane dojście.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Wg danych z panelu informacyjnego na Majerovej skale (2010 r.)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Hochmuth Zdenko a kolektív: Veľká Fatra. Turistický sprievodca ČSSR č. 3, wyd. Šport, slovenské telovýchovné vydavateľstvo, Bratislava 1980;
  • Veľká Fatra. Turistická mapa 1:50 000. Edícia turistických máp č. 121, wyd. VKÚ Harmanec 1994. ISBN 80-85510-41-3;
  • Podstawowe informacje o obiekcie na enviriportal.sk [1]