Manchego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Manchego
Ser Manchego
Ser Manchego
Kraj pochodzenia  Hiszpania
Region La Mancha
Grupa sery z owczego mleka
Pasteryzacja tradycyjny nie, przemysłowy tak
Wartość odżywcza 454 kcal/100 g
Zawartość tłuszczu 39 g/100 g
Czas dojrzewania od 50 do 120 dni

Manchegohiszpański gatunek sera, produkowany z owczego mleka, pochodzący z równin La Manchy. Manchego to ser twardy, dojrzewający. W jego miąższu występują niewielkie dziurki. Jest najpopularniejszym serem hiszpańskim[1].

Wygląd i odmiany[edytuj | edytuj kod]

Manchego wytwarzany jest w dwóch odmianach – odmianie wiejskiej (wytwarzana ręcznie z surowego mleka) i przemysłowej (produkowanej przy użyciu mleka pasteryzowanego). Występują też odmiany różniące się wiekiem: fresco (ser młody; 50-dniowy), curado (stary; 3–4 miesięczny) oraz viejo (ser dojrzały). Od wieku sera zależy jego barwa – manchego może mieć kolory od jasnego brązu lub żółtego, aż do ciemnej szarości[1].

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Ser ten produkowany jest w suchym klimacie równin La Manchy z miejscowego gatunku owiec manchega. Owce te produkują mleko zawierające co najmniej 6% tłuszczu[2]. Ich hodowla podlega niezwykle surowym standardom, ponadto żywią się one miejscowymi roślinami (głównie ziarnami i roślinami strączkowymi), niezwykle wytrzymałymi, ze względu na surowy i suchy klimat równin La Manchy. Wpływa to znacznie na specyficzny smak sera manchego i sprawia, że uzyskanie go w innym regionie nie jest możliwe[3].

Ser musi dojrzewać minimum ok. 50–60 dni. W tym czasie należy dbać o usuwanie pleśni, która pojawia się na powierzchni manchego[1][2].

Wartości odżywcze[edytuj | edytuj kod]

Ser manchego zawiera duże ilości wapnia i protein. Zawiera także witaminy A, E i D. Może być spożywany przez osoby w każdym wieku[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Kuchnia hiszpańska. Tradycje, smaki, potrawy. Kraków: Rzeczpospolita, 2008, s. 31. ISBN 978-83-89840-59-2.
  2. a b Manchego. [dostęp 18 kwietnia 2010].
  3. Manchego cheese (ang.). [dostęp 18 kwietnia 2010].
  4. Manchego cheese nutrition facts (ang.). [dostęp 18 kwietnia 2010].