Manszija Zabda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Manszija Zabda
מנשייה זבדה
Ilustracja
Widok wioski
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Północny
Poddystrykt Poddystrykt Jezreel
Samorząd Regionu Samorząd Regionu Emek Jizre’el
Wysokość 116 m n.p.m.
Populacja (2013)
• liczba ludności

1142
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Manszija Zabda
Manszija Zabda
Ziemia32°42′18″N 35°11′32″E/32,705000 35,192222
Portal Portal Izrael

Manszija Zabda (hebr. מנשייה זבדה; arab. منشية الزبدة; ang. Manshiyyet Zabda, lub także Manshiya Zabda) - arabska wieś położona w Samorządzie Regionu Emek Jizre’el, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wieś Manszija Zabda jest położona na wysokości od 90 do 130 metrów n.p.m. na północno-zachodnim skraju intensywnie użytkowanej rolniczo Doliny Jezreel w Dolnej Galilei, na północy Izraela. Leży ona na południowym skraju zalesionej pagórkowatej kalenicy Givat Chacir (195 m n.p.m.), która biegnie w kierunku północnym. Okoliczny teren łagodnie opada w kierunku południowym. Na wschód od wioski przepływa strumień Szimron, a na zachodzie strumień Nahalal. W jej otoczeniu znajduje się miasteczka Ramat Jiszaj i Zarzir, moszawy Bet Sze’arim, Allone Abba, Bet Lechem ha-Gelilit i Nahalal, oraz wioska komunalna Timrat.

Manszija Zabda jest położona w Samorządzie Regionu Emek Jizre’el, w Poddystrykcie Jezreel, w Dystrykcie Północnym Izraela.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W wyniku I wojny światowej w 1918 roku cała Palestyna przeszła pod panowanie Brytyjczyków, którzy w 1922 roku formalnie utworzyli na tym obszarze Mandat Palestyny. W wyniku wzrostu liczebności mieszkańców w wiosce Ilut, część z nich zaczęła szukać nowego miejsca zamieszkania. W ten sposób, w 1945 roku kilka rodzin arabskich założyło nową wieś Chirbet Zabda (hebr. חירבת זבדה). W poszukiwaniu skutecznego rozwiązania narastającego konfliktu izraelsko-arabskiego w dniu 29 listopada 1947 roku została przyjęta Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego ONZ nr 181. Zakładała ona między innymi, że wieś Chirbet Zabda miała znaleźć się w granicach nowo utworzonego państwa żydowskiego[1]. Arabowie odrzucili tę Rezolucję i dzień później doprowadzili do wybuchu wojny domowej w Mandacie Palestyny. Na samym jej początku siły Arabskiej Armii Wyzwoleńczej zajęły pobliskie wioski i sparaliżowały żydowską komunikację w regionie. Z tego powodu podczas I wojny izraelsko-arabskiej siły żydowskie przejęły kontrolę nad całą Galileą. W odróżnieniu od wielu wysiedlonych i zniszczonych arabskich wiosek, Chirbet Zabda została zachowana. Po wojnie zamieszkali tutaj członkowie pół-koczowniczej grupy beduińskiej, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich dotychczasowych pastwisk w rejonie obecnego miasta Jokne’am. W 1948 roku zmieniono nazwę wioski Chirbet Zabda na obecną Manszija Zabda. Została ona oficjalnie uznana przez władze izraelskie dopiero w 1979 roku. Dzięki temu stworzono plan zagospodarowania przestrzennego, podłączoną ją do krajowego systemu wodociągowego, zelektryfikowano, oraz wybudowano szkołę i inne obiekty użyteczności publicznej[2][3].

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Wioska zamieszkała przez Arabów i Beduinów[4][5]:

Gospodarka i infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka wioski opiera się na rolnictwie. Część mieszkańców dojeżdża do pracy w okolicznych strefach przemysłowych. W wiosce jest przychodnia zdrowia, sklep wielobranżowy oraz stacja benzynowa.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Z wioski wyjeżdża się na południe na drogę nr 75, którą jadąc na zachód dojeżdża się do miasteczka Ramat Jiszaj i moszawu Bet Sze’arim, lub jadąc na wschód dojeżdża się do skrzyżowania z drogą nr 73 i drogą nr 7626 przy moszawie Nahalal i wiosce Timrat.

Edukacja i kultura[edytuj | edytuj kod]

W wiosce jest arabska szkoła podstawowa al-Roaa. Wioska posiada własny meczet.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Oficjalna mapa podziału Palestyny opracowana przez UNSCOP (ang.). W: United Nations [on-line]. 1948. [dostęp 2015-03-27].
  2. Manszija Zabda (hebr.). W: Bet Alon [on-line]. [dostęp 2012-11-11].
  3. Manszija Zabda (hebr.). W: RomGalil [on-line]. [dostęp 2012-11-11].
  4. Dane statystyczne z lat 1948-1995 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-11-11].
  5. Dane statystyczne z lat 2001-2009 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-11-11].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]