Manszija Zabda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Manszija Zabda
מנשייה זבדה
Ilustracja
Widok wioski
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Północny
Poddystrykt Poddystrykt Jezreel
Samorząd Regionu Samorząd Regionu Emek Jizre’el
Wysokość 116 m n.p.m.
Populacja (2013)
• liczba ludności

1142
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Manszija Zabda
Manszija Zabda
Ziemia32°42′18″N 35°11′32″E/32,705000 35,192222
Portal Portal Izrael

Manszija Zabda (hebr. מנשייה זבדה; arab. منشية الزبدة; ang. Manshiyyet Zabda, lub także Manshiya Zabda) - arabska wieś położona w Samorządzie Regionu Emek Jizre’el, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wieś Manszija Zabda jest położona na wysokości od 90 do 130 metrów n.p.m. na północno-zachodnim skraju intensywnie użytkowanej rolniczo Doliny Jezreel w Dolnej Galilei, na północy Izraela. Leży ona na południowym skraju zalesionej pagórkowatej kalenicy Givat Chacir (195 m n.p.m.), która biegnie w kierunku północnym. Okoliczny teren łagodnie opada w kierunku południowym. Na wschód od wioski przepływa strumień Szimron, a na zachodzie strumień Nahalal. W jej otoczeniu znajduje się miasteczka Ramat Jiszaj i Zarzir, moszawy Bet Sze’arim, Allone Abba, Bet Lechem ha-Gelilit i Nahalal, oraz wioska komunalna Timrat.

Manszija Zabda jest położona w Samorządzie Regionu Emek Jizre’el, w Poddystrykcie Jezreel, w Dystrykcie Północnym Izraela.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W wyniku I wojny światowej w 1918 roku cała Palestyna przeszła pod panowanie Brytyjczyków, którzy w 1922 roku formalnie utworzyli na tym obszarze Mandat Palestyny. W wyniku wzrostu liczebności mieszkańców w wiosce Ilut, część z nich zaczęła szukać nowego miejsca zamieszkania. W ten sposób, w 1945 roku kilka rodzin arabskich założyło nową wieś Chirbet Zabda (hebr. חירבת זבדה). W poszukiwaniu skutecznego rozwiązania narastającego konfliktu izraelsko-arabskiego w dniu 29 listopada 1947 roku została przyjęta Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego ONZ nr 181. Zakładała ona między innymi, że wieś Chirbet Zabda miała znaleźć się w granicach nowo utworzonego państwa żydowskiego[1]. Arabowie odrzucili tę Rezolucję i dzień później doprowadzili do wybuchu wojny domowej w Mandacie Palestyny. Na samym jej początku siły Arabskiej Armii Wyzwoleńczej zajęły pobliskie wioski i sparaliżowały żydowską komunikację w regionie. Z tego powodu podczas I wojny izraelsko-arabskiej siły żydowskie przejęły kontrolę nad całą Galileą. W odróżnieniu od wielu wysiedlonych i zniszczonych arabskich wiosek, Chirbet Zabda została zachowana. Po wojnie zamieszkali tutaj członkowie pół-koczowniczej grupy beduińskiej, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich dotychczasowych pastwisk w rejonie obecnego miasta Jokne’am. W 1948 roku zmieniono nazwę wioski Chirbet Zabda na obecną Manszija Zabda. Została ona oficjalnie uznana przez władze izraelskie dopiero w 1979 roku. Dzięki temu stworzono plan zagospodarowania przestrzennego, podłączoną ją do krajowego systemu wodociągowego, zelektryfikowano, oraz wybudowano szkołę i inne obiekty użyteczności publicznej[2][3].

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Wioska zamieszkała przez Arabów i Beduinów[4][5]:

Gospodarka i infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka wioski opiera się na rolnictwie. Część mieszkańców dojeżdża do pracy w okolicznych strefach przemysłowych. W wiosce jest przychodnia zdrowia, sklep wielobranżowy oraz stacja benzynowa.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Z wioski wyjeżdża się na południe na drogę nr 75, którą jadąc na zachód dojeżdża się do miasteczka Ramat Jiszaj i moszawu Bet Sze’arim, lub jadąc na wschód dojeżdża się do skrzyżowania z drogą nr 73 i drogą nr 7626 przy moszawie Nahalal i wiosce Timrat.

Edukacja i kultura[edytuj | edytuj kod]

W wiosce jest arabska szkoła podstawowa al-Roaa. Wioska posiada własny meczet.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Oficjalna mapa podziału Palestyny opracowana przez UNSCOP (ang.). W: United Nations [on-line]. 1948. [dostęp 2015-03-27].
  2. Manszija Zabda (hebr.). W: Bet Alon [on-line]. [dostęp 2012-11-11].
  3. Manszija Zabda (hebr.). W: RomGalil [on-line]. [dostęp 2012-11-11].
  4. Dane statystyczne z lat 1948-1995 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-11-11].
  5. Dane statystyczne z lat 2001-2009 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-11-11].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]