Adi (Izrael)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy wioski w Izraelu. Zobacz też: Inne znaczenia słowa Adi.
Adi
עדי
Ilustracja
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Północny
Poddystrykt Poddystrykt Jezreel
Samorząd Regionu Samorząd Regionu Emek Jizre’el
Wysokość 175 m n.p.m.
Populacja (2013)
• liczba ludności

1734
Kod pocztowy 17940
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Adi
Adi
Ziemia32°47′00″N 35°10′26″E/32,783333 35,173889
Strona internetowa
Portal Portal Izrael

Adi (hebr. עדי; ang. Adi; pol. Ornament) – wieś komunalna położona w Samorządzie Regionu Emek Jizre’el, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wioska Adi jest położona na wysokości od 160 do 189 metrów n.p.m. wśród wzgórz na północny zachód od Doliny Jezreel w Dolnej Galilei, na północy Izraela. Na zachód od wioski wznosi się szczyt Har Charbi (208 m n.p.m.). Osada jest oddzielona od niego głębokim wadi, którego dnem płynie niewielki strumień. Na południowy zachód od osady przebiega wadi strumienia Cipori. Stosunkowo płaski dojazd do wioski jest od strony północnej i południowej. W jej otoczeniu znajdują się miasta Kirjat Atta i Szefaram, miasteczka Bir al-Maksur i Ka’abije-Tabbasz-Hajajre, kibuce Harduf i Ramat Jochanan, wioski komunalne Allon ha-Galil i Nofit, oraz arabskie wioski Sawaid Chamrija i Chawalid.

Adi jest położona w Samorządzie Regionu Emek Jizre’el, w Poddystrykcie Jezreel, w Dystrykcie Północnym Izraela.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W latach 1979-1980 rząd Izraela przyjął do realizacji plan wzmocnienia żydowskiej obecności w Galilei. W ramach tego programu w 1980 roku założono wioskę Adi. Jej pierwszymi mieszkańcami zostali imigranci z ZSRR[1]. Pierwotnie była to mała osada, która cierpiała na problemy społeczne i stagnację demograficzną. Wraz z budową nowych domów mieszkalnych nastąpił jej gwałtowny rozwój. Pełni ona funkcję wioski mieszkalnej, której większość mieszkańców dojeżdża do miejsc pracy w okolicy[2].

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Większość mieszkańców wioski jest Żydami, jednak nie wszyscy identyfikują się z judaizmem. Tutejsza populacja jest świecka[3][4]:

Gospodarka i infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Mieszkańcy wioski dojeżdżają do miejsc pracy położonych poza osadą. W wiosce jest przychodnia zdrowia i sklep wielobranżowy.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Z wioski wyjeżdża się na północny wschód na drogę ekspresową nr 79, którą jadąc na północny zachód dojeżdża się do miasta Szefaram i węzła drogowego z drogą ekspresową nr 70, lub jadąc na południowy wschód dojeżdża się do miasteczka Bir al-Maksur. Lokalna droga prowadzi na południe do miasteczka Ka’abije-Tabbasz-Hajajre, kibucu Harduf i arabskiej wioski Sawaid Chamrija.

Edukacja i kultura[edytuj | edytuj kod]

Wioska posiada własne przedszkole. Starsze dzieci są dowożone do szkoły podstawowej i średniej do moszawu Nahalal W wiosce jest ośrodek kultury z biblioteką, sala sportowa z siłownią, boiska oraz korty tenisowe. Jest tu także synagoga oraz mykwa[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Adi (hebr.). W: Bet Alon [on-line]. [dostęp 2012-11-09].
  2. Adi (hebr.). W: Galil Net [on-line]. [dostęp 2012-11-09].
  3. Dane statystyczne z lat 1948-1995 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-11-08].
  4. Dane statystyczne z lat 2001-2009 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-11-08].
  5. Adi (hebr.). W: RomGalil [on-line]. [dostęp 2012-11-09].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]