Timrat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Timrat
תמרת
Ilustracja
Widok na wioskę Timrat
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Północny
Poddystrykt Poddystrykt Jezreel
Samorząd Regionu Samorząd Regionu Emek Jizre’el
Wysokość 242 m n.p.m.
Populacja (2013)
• liczba ludności

1326
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Timrat
Timrat
Ziemia32°42′12″N 35°13′30″E/32,703333 35,225000
Strona internetowa
Portal Portal Izrael

Timrat (hebr. תמרת; ang. Timrat) - wieś komunalna położona w Samorządzie Regionu Emek Jizre’el, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wieś położona jest na wysokości od 200 do 270 metrów n.p.m. na zachodnim skraju masywu górskiego Hare Nacerat, który zamyka od północy intensywnie użytkowaną rolniczo Dolinę Jezreel w Dolnej Galilei, na północy Izraela. Na północ i zachód od wioski przepływa strumień Szimron. W jej otoczeniu znajduje się miasto Migdal ha-Emek, miejscowości Zarzir, Ilut i Jafa an-Naserije, kibuce Kefar ha-Choresz, Jifat, Gewat i Ramat Dawid, moszaw Nahalal, wioska komunalna Giwat Ela oraz arabska wioska Manszija Zabda. Na wschód od wioski znajduje się baza wojskowa Ma’alul.

Timrat jest położona w Samorządzie Regionu Emek Jizre’el, w Poddystrykcie Jezreel, w Dystrykcie Północnym Izraela.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Timrat
Domy w wiosce
Ulica wioski
Tablica z mapą wioski
Nazwa wioski przy wjeździe
Wieża widokowa na szczycie wzgórza Tel Szimron

Pierwotnie miejsce to należało do arabskiej wioski Malul, która została zniszczona podczas I wojny izraelsko-arabskiej, po ataku Sił Obronnych Izraela w dniu 15 lipca 1948 roku. Wszystkich mieszkańców wysiedlono, a większość domów wyburzono[1]. W latach 1947-1954 przy pobliskim wzgórzu Tel Szimron istniał moszaw Timmorim, który następnie przeniósł się do centralnej części kraju.

W latach 1979–1980 rząd Izraela przyjął do realizacji plan wzmocnienia żydowskiej obecności w Galilei. W ramach tego programu, w 1981 roku utworzono wioskę Timrat. Jej nazwę zaczerpnięto od wcześniej istniejącego tutaj moszawu Timmorim. W założeniu miało to być osiedle, którego mieszkańcy będą dojeżdżać do pracy w pobliskich strefach przemysłowych[2]. W społeczności jest kilku artystów, którzy pracują w swoich domach przy wyrobie ceramiki, biżuterii i innych wyrobów artystycznych[3].

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Większość mieszkańców wioski jest Żydami, jednak nie wszyscy identyfikują się z judaizmem. Tutejsza populacja jest świecka[4][5]:

Gospodarka i infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Mieszkańcy wioski dojeżdżają do miejsc pracy położonych poza osadą. W wiosce jest przychodnia zdrowia i sklep wielobranżowy.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Z wioski wyjeżdża się na południowy zachód na drogę nr 75, którą jadąc na zachód dojeżdża się do skrzyżowania z drogą nr 73 przy moszawie Nahalal, lub jadąc na południowy wschód dojeżdża się do miasta Migdal ha-Emek.

Edukacja i kultura[edytuj | edytuj kod]

Wioska posiada własne przedszkole i szkołę podstawową. Starsze dzieci są dowożone do szkoły w moszawie Nahalal. W wiosce jest ośrodek kultury z biblioteką, basen pływacki, sala sportowa z siłownią, boiska oraz korty tenisowe. Jest tu także synagoga i mykwa[6].

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Na zachód od wioski znajduje się zagajnik akacji Faidherbia albida. Jest to typowe drzewo rosnące na sawannie w Afryce Wschodniej. Tutejszy zagajnik jest najdalej na północ wysuniętym stanowiskiem tych drzew. Obszar ten jest objęty ochroną przez Rezerwat przyrody Tel Szimron. Tuż obok jest położony historyczny cmentarz moszawu Nahalal, na którym są pochowani ludzie, którzy kształtowali żydowską historię Emek Jizre’el. Między innymi jest tutaj pochowany generał Mosze Dajan. Tuż obok wznosi się wzgórze Tel Szimron (185 metrów n.p.m.). Jest tutaj stanowisko archeologiczne starożytnego miasta Szimron. Na szczycie wzgórza ustawiono wieżę widokową, z której rozciąga się panorama na całą dolinę. Natomiast zalesiony obszar wzgórz położonych na północ i wschód od wioski został przystosowany do spacerów i jazdy rowerami. Sąsiedztwo bazy wojskowej ogranicza jednak pełną swobodę poruszania się[7]. W 2011 roku rezerwat przyrody z otoczeniem wszedł w skład Parku Narodowego Szimron[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Welcome To Ma'lul (ang.). W: Palestine Remembered [on-line]. [dostęp 2012-11-10].
  2. Timrat (hebr.). W: Bet Alon [on-line]. [dostęp 2012-11-10].
  3. Timrat (hebr.). W: RomGalil [on-line]. [dostęp 2012-11-10].
  4. Dane statystyczne z lat 1948-1995 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-11-10].
  5. Dane statystyczne z lat 2001-2009 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-11-10].
  6. Timrat (hebr.). W: Galil Net [on-line]. [dostęp 2012-11-10].
  7. Opisy z mapy Amudanan
  8. Park Narodowy Szimron (hebr.). W: INature [on-line]. [dostęp 2015-03-26].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]