Achuzzat Barak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Achuzzat Barak
אחוזת ברק
Ilustracja
Widok na wioskę
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Północny
Poddystrykt Poddystrykt Jezreel
Samorząd Regionu Samorząd Regionu Emek Jizre’el
Wysokość 164 m n.p.m.
Populacja (2013)
• liczba ludności

2028
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Achuzzat Barak
Achuzzat Barak
Ziemia32°38′32″N 35°20′19″E/32,642222 35,338611
Strona internetowa
Portal Portal Izrael

Achuzzat Barak (hebr. אחוזת ברק; ang. Ahuzat Barak; pol. Posiadłość Baraka) – wieś komunalna położona w Samorządzie Regionu Emek Jizre’el, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wioska Achuzzat Barak jest położona na wysokości od 140 do 180 metrów n.p.m. we wschodnim skraju intensywnie użytkowanej rolniczo Dolinę Jezreel w Dolnej Galilei, na północy Izraela. Osada leży u podnóża północnych zboczy masywu góry Giwat ha-More (515 m n.p.m.). Okoliczny teren łagodnie opada w kierunku północnym i północno-wschodnim. Na zachód od osady przepływa strumień Tevet. W jej otoczeniu znajdują się miasto Afula, miasteczka Iksal i Kefar Tawor, moszawy Kefar Gidon i Tel Adaszim, kibuce Mizra i Dawerat, oraz arabskie wioski Na’in i Ad-Dahi. Na południowy wschód od wioski jest strefa przemysłowa Alon Tawor oraz baza wojskowa Na’ura.

Achuzzat Barak jest położony w Samorządzie Regionu Emek Jizre’el, w Poddystrykcie Jezreel, w Dystrykcie Północnym Izraela.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Machane Jisra’el przy wiosce

W wyniku I wojny światowej w 1918 roku cała Palestyna przeszła pod panowanie Brytyjczyków, którzy w 1922 roku formalnie utworzyli na tym obszarze Mandat Palestyny. Stworzyło to warunki do rozwoju osadnictwa żydowskiego w Palestynie. W latach 20. XX wieku organizacje syjonistyczne wykupiły znaczne grunty w Dolinie Jezreel. W takich okolicznościach w 1925 roku został założony w tej okolicy kibuc Machane Jisra’el. Z powodu licznych trudności ekonomicznych osada została jednak porzucona. Opuszczone ziemie zostały przeniesione w 1925 roku pod zarząd Żydowskiego Funduszu Narodowego. Część tej ziemi zajął utworzony w 1946 roku pobliski kibuc Dawerat. W poszukiwaniu skutecznego rozwiązania narastającego konfliktu izraelsko-arabskiego w dniu 29 listopada 1947 roku została przyjęta Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego ONZ nr 181. Zakładała ona między innymi, że kibuc Dawerat miał znaleźć się w granicach nowo utworzonego państwa żydowskiego[1].

Pod koniec XX wieku deweloper budowlany zainteresował się koncepcją budowy w tym miejscu nowego osiedla mieszkaniowego, którego mieszkańcy mogliby pracować w sąsiednim mieście Afula i okolicznych strefach przemysłowych. W 1996 roku rozpoczęto budowę domów, a w dwa lata wprowadzili się do nich pierwsi mieszkańcy. Była to w całości prywatna inwestycja. Nazwa wioski nawiązuje do biblijnej postaci Baraka. W latach 2002-2003 osiedliła się tutaj grupa żydowskich imigrantów z Argentyny. Istnieją plany dalszej rozbudowy osady[2][3].

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Większość mieszkańców wioski jest Żydami, jednak nie wszyscy identyfikują się z judaizmem. Tutejsza populacja jest świecka[4][5]:

Gospodarka i infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Mieszkańcy wioski dojeżdżają do miejsc pracy położonych poza osadą. W wiosce jest przychodnia zdrowia, sklep wielobranżowy i stacja benzynowa.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Z wioski wyjeżdża się na południowy wschód na drogę nr 65, którą jadąc na południowy zachód dojeżdża się do wioski Na’in i dalej do miasta Afula, lub jadąc na wschód dojeżdża się do skrzyżowania z drogą nr 716 i dalej do miasteczka Szibli-Umm al-Ganam. Lokalna droga prowadzi na wschód do kibucu Dawerat.

Edukacja i kultura[edytuj | edytuj kod]

Wioska posiada własne przedszkole. Starsze dzieci są dowożone do szkół w kibucach Harduf i Jifat. W wiosce jest ośrodek kultury z biblioteką, sala sportowa z siłownią, boiska oraz korty tenisowe. Jest tu także synagoga oraz mykwa[6].

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Lokalną atrakcją jest położony na wschód od wioski, Machane Jisra’el. Został on utworzony w 1925 roku w niesprzyjającym arabskim otoczeniu. Próba tego wczesnego żydowskiego osadnictwa nie powiodła się, czego pamiątką jest ten biały dwukondygnacyjny budynek[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Oficjalna mapa podziału Palestyny opracowana przez UNSCOP (ang.). W: United Nations [on-line]. 1948. [dostęp 2015-03-24].
  2. Achuzat Barak (hebr.). W: Bet Alon [on-line]. [dostęp 2012-11-09].
  3. Achuzat Barak (hebr.). W: RomGalil [on-line]. [dostęp 2012-11-09].
  4. Dane statystyczne z lat 1948-1995 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-11-09].
  5. Dane statystyczne z lat 2001-2009 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-11-09].
  6. Achuzat Barak (hebr.). W: Galil Net [on-line]. [dostęp 2012-11-09].
  7. Josef Koplowitz: Obóz Izraela w Dolinie Jezreel (hebr.). W: Aqudat Israel [on-line]. [dostęp 2015-03-24].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]