Achuzzat Barak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Achuzzat Barak
‏אחוזת ברק‎
Ilustracja
Widok na wieś
Państwo

 Izrael

Dystrykt

Północny

Poddystrykt

Jezreel

Samorząd Regionu

Emek Jizre’el

Wysokość

164 m n.p.m.

Populacja (2013)
• liczba ludności


2028

Położenie na mapie Dystryktu Północnego
Mapa konturowa Dystryktu Północnego, na dole znajduje się punkt z opisem „Achuzzat Barak”
Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Achuzzat Barak”
Ziemia32°38′32″N 35°20′19″E/32,642222 35,338611
Strona internetowa

Achuzzat Barak (hebr. אחוזת ברק; ang. Ahuzat Barak; pol. Posiadłość Baraka) – wieś komunalna położona w Samorządzie Regionu Emek Jizre’el, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Achuzzat Barak jest położona na wysokości od 140 do 180 metrów n.p.m. we wschodnim skraju intensywnie użytkowanej rolniczo Dolinę Jezreel w Dolnej Galilei, na północy Izraela. Osada leży u podnóża północnych zboczy masywu góry Giwat ha-More (515 m n.p.m.). Okoliczny teren łagodnie opada w kierunku północnym i północno-wschodnim. Na zachód od osady przepływa strumień Tevet. W jej otoczeniu znajdują się miasto Afula, miasteczka Iksal i Kefar Tawor, moszawy Kefar Gidon i Tel Adaszim, kibuce Mizra i Dawerat, oraz wsie arabskie Na’in i Ad-Dahi. Na południowy wschód od wsi jest strefa przemysłowa Alon Tawor oraz baza wojskowa Na’ura.

Achuzzat Barak jest położony w Samorządzie Regionu Emek Jizre’el, w Poddystrykcie Jezreel, w Dystrykcie Północnym Izraela.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Machane Jisra’el przy wiosce

W wyniku I wojny światowej w 1918 roku cała Palestyna przeszła pod panowanie Brytyjczyków, którzy w 1922 roku formalnie utworzyli na tym obszarze Mandat Palestyny. Stworzyło to warunki do rozwoju osadnictwa żydowskiego w Palestynie. W latach 20. XX wieku organizacje syjonistyczne wykupiły znaczne grunty w Dolinie Jezreel. W takich okolicznościach w 1925 roku został założony w tej okolicy kibuc Machane Jisra’el. Z powodu licznych trudności ekonomicznych osada została jednak porzucona. Opuszczone ziemie zostały przeniesione w 1925 roku pod zarząd Żydowskiego Funduszu Narodowego. Część tej ziemi zajął utworzony w 1946 roku pobliski kibuc Dawerat. W poszukiwaniu skutecznego rozwiązania narastającego konfliktu izraelsko-arabskiego w dniu 29 listopada 1947 roku została przyjęta Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego ONZ nr 181. Zakładała ona między innymi, że kibuc Dawerat miał znaleźć się w granicach nowo utworzonego państwa żydowskiego[1].

Pod koniec XX wieku deweloper budowlany zainteresował się koncepcją budowy w tym miejscu nowego osiedla mieszkaniowego, którego mieszkańcy mogliby pracować w sąsiednim mieście Afula i okolicznych strefach przemysłowych. W 1996 roku rozpoczęto budowę domów, a w dwa lata wprowadzili się do nich pierwsi mieszkańcy. Była to w całości prywatna inwestycja. Nazwa wsi nawiązuje do biblijnej postaci Baraka. W latach 2002-2003 osiedliła się tutaj grupa żydowskich imigrantów z Argentyny. Istnieją plany dalszej rozbudowy osady[2][3].

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Większość mieszkańców wsi jest Żydami, jednak nie wszyscy identyfikują się z judaizmem. Tutejsza populacja jest świecka[4][5]:

Gospodarka i infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Mieszkańcy wsi dojeżdżają do miejsc pracy położonych poza osadą. We wsi jest przychodnia zdrowia, sklep wielobranżowy i stacja benzynowa.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Ze wsi wyjeżdża się na południowy wschód na drogę nr 65, którą jadąc na południowy zachód dojeżdża się do wsi Na’in i dalej do miasta Afula, lub jadąc na wschód dojeżdża się do skrzyżowania z drogą nr 716 i dalej do miasteczka Szibli-Umm al-Ganam. Lokalna droga prowadzi na wschód do kibucu Dawerat.

Edukacja i kultura[edytuj | edytuj kod]

Wieś posiada własne przedszkole. Starsze dzieci są dowożone do szkół w kibucach Harduf i Jifat. We wsi jest ośrodek kultury z biblioteką, sala sportowa z siłownią, boiska oraz korty tenisowe. Jest tu także synagoga oraz mykwa[6].

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Lokalną atrakcją jest położony na wschód od wsi, Machane Jisra’el. Został on utworzony w 1925 roku w niesprzyjającym arabskim otoczeniu. Próba tego wczesnego żydowskiego osadnictwa nie powiodła się, czego pamiątką jest ten biały dwukondygnacyjny budynek[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Oficjalna mapa podziału Palestyny opracowana przez UNSCOP. [w:] United Nations [on-line]. 1948. [dostęp 2015-03-24]. (ang.).
  2. Achuzat Barak. [w:] Bet Alon [on-line]. [dostęp 2012-11-09]. (hebr.).
  3. Achuzat Barak. [w:] RomGalil [on-line]. [dostęp 2012-11-09]. (hebr.).
  4. Dane statystyczne z lat 1948-1995. [w:] Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-11-09]. (hebr.).
  5. Dane statystyczne z lat 2001-2009. [w:] Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-11-09]. (hebr.).
  6. Achuzat Barak. [w:] Galil Net [on-line]. [dostęp 2012-11-09]. (hebr.).
  7. Josef Koplowitz: Obóz Izraela w Dolinie Jezreel. [w:] Aqudat Israel [on-line]. [dostęp 2015-03-24]. (hebr.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]