Marcel Albert

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Marcel Olivier Albert
23 zwycięstwa
kapitan kapitan
Data i miejsce urodzenia 25 listopada 1917
Paryż
Data i miejsce śmierci 23 sierpnia 2010
Harlingen
Przebieg służby
Lata służby 19381948
Siły zbrojne Armée de l'air
Jednostki dowódca 1 eskadry Pułku Lotnictwa Myśliwskiego Normandia-Niemen
Główne wojny i bitwy II wojna światowa
Późniejsza praca przedsiębiorca
Odznaczenia
Krzyż Wielki Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Wielki Oficer Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Komandor Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Order Wyzwolenia (Francja) Krzyż Wojenny 1939–1945 (Francja) Médaille de la Résistance Krzyż Wojenny Czechosłowacki 1939
Bohater Związku Radzieckiego
Order Lenina Order Czerwonego Sztandaru Order Wojny Ojczyźnianej I st. Order Wojny Ojczyźnianej II st.

Marcel Olivier Albert (25 listopada 1917 w Paryżu, zm. 23 sierpnia 2010 w Harlingen) – francuski pilot myśliwski, kapitan, as myśliwski II wojny światowej, kawaler Legii Honorowej, Bohater Związku Radzieckiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Paryżu w rodzinie mechanika samochodowego. Po ukończeniu szkoły rozpoczął pracę w zakładach Renault. W tym czasie rozpoczął latanie w Aeroklubie Toussus-le-Noble.

W marcu 1938 roku wstępuje do armii i podpisuje 3-letni kontrakt. Skierowany zostaje do 105 batalionu lotniczego, gdzie w lipcu 1938 roku uzyskuje licencje pilota myśliwskiego. Początkowo jest instruktorem w 125 batalionie lotniczym, szkoląc uczniów pilotażu, a następnie zostaje przydzielony jako pilot myśliwski do 1 Eskadry Myśliwskiej w Etampes. 7 września 1939 roku zostaje instruktorem w Centrum Szkolenia Pilotów Myśliwskich w Chartres.

W dniu 15 lutego 1940 roku zostaje pilotem I/3 Grupy Myśliwskiej, gdzie lata na samolocie myśliwskim Dewoitine D.520. W składzie tego dywizjony bierze udział w w walkach we Francji w 1940 roku. W czasie tych działań wykonał 37 lotów bojowych, zestrzelił jeden samolot niemiecki i prawdopodobnie uszkodził drugi.

W czerwcu 1940 roku znalazł się na terenie Afryki Północnej, gdzie nadal służy w I/3 Grupie Myśliwskiej w Oranie. W dniu 14 października 1941 roku otrzymuje stopień sierżanta i w tym samym dniu w czasie lotu ćwiczebnego wspólnie z dwoma innymi pilotami Albertem Durand i Marcelem Lefévre przeleciał do Gibraltaru. Skąd następnie wyjechał do Wielkiej Brytanii. Za ten czyn został skazany zaocznie przez sąd wojskowy na karę śmierci.

W grudniu 1941 roku wstąpił w Wielkiej Brytanii do sił zbrojnych Wolnej Francji. Po przeszkoleniu na samolotach brytyjskich w maju 1942 roku został pilotem myśliwskim we francuskim dywizjonie Île-de-France, walczącym na terenie Wielkiej Brytanii. W dywizjonie tym wykonał 47 lotów bojowych.

W październiku 1942 roku na ochotnika zgłosił się do tworzącej się Grupy Myśliwskiej nr 3, który miał walczyć we współdziałaniu z Armią Czerwoną na terenie Związku Radzieckiego. Od grudnia 1942 roku bierze już udział w walkach na terenie Związku Radzieckiego, latając początkowo na samolocie Jak-1, a następnie samolocie Jak-9. W dniu 5 września 1943 roku został dowódcą 1 eskadry, którą dowodzi do końca wojny. W okresie walk w Pułku Lotnictwa Myśliwskiego Normandia-Niemen wykonał 199 lotów bojowych i zestrzelił 22 samoloty przeciwnika oraz 9 prawdopodobnie. Za swoje czyny otrzymał szereg odznaczeń, w tym w dniu 28 listopada 1944 roku tytuł Bohatera Związku Radzieckiego. Jest też pierwszym na liście francuskich asów myśliwskich II wojny światowej walczących na froncie wschodnim z 23 samolotami zestrzelonymi na pewno i 10 prawdopodobnie.

Po zakończeniu II wojny światowej wrócił wraz z pułkiem do Francji, gdzie dostał przydział do ośrodka doświadczalnego w Brétigny, a w 1947 został attaché lotniczym w ambasadzie francuskiej w Pradze.

We wrześniu 1948 roku wystąpił z wojska. Następnie wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie został przedsiębiorcą. W 1954 roku uzyskał obywatelstwo amerykańskie.

Zmarł w miejscowości Harlingen w Teksasie. Pochowany został w miejscowości Chipley na Florydzie.

Awanse[edytuj | edytuj kod]

  • kapral pilot (Caporal) (1938)
  • sierżant pilot (Sergent) (14 października 1941)
  • aspirant (Aspirant)
  • porucznik (Lieutenant) (grudzień 1942)
  • kapitan (Capitaine) (grudzień 1944)

Odznaczenia i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]