Marcin Sauter

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Marcin Sauter
Data i miejsce urodzenia

28 sierpnia 1971
Bydgoszcz

Zawód

operator filmowy
reżyser
scenarzysta

Marcin Sauter (ur. 28 sierpnia 1971 roku w Bydgoszczy) – polski reżyser filmów dokumentalnych, scenarzysta, operator filmowy i fotografik.

Wykształcenie[edytuj | edytuj kod]

Marcin Sauter jest absolwentem Wyższego Studium Fotografii w Szkole Filmowej w Łodzi oraz Kursu dokumentalnego w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy (2005), w której obecnie jest wykładowcą.

Praca zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Sauter zaczynał jako fotoreporter „Gazety Wyborczej", „Rzeczpospolitej” i „Pozytywu". Jest autorem wielu wystaw fotograficznych i członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików[1].

W 2001 roku zrealizował z Maciejem Cuske niezależną fabułę „I co wy na to, Gałuszko?”. W 2005 roku nakręcił film „Za płotem”, który otrzymał nagrody na międzynarodowych festiwalach w Londynie, Nowym Jorku, Paryżu, Wilnie, Poznaniu i Krakowie, oraz „Kino objazdowe”, nagrodzone na festiwalach w Krakowie i Łagowie. W 2009 roku nakręcił swój pierwszy pełnometrażowy dokument „Na północ od Kalabrii”.

Od 2005 roku razem z Maciejem Cuske, Piotrem Stasikiem i Francuzem Thierrym Paladino tworzy Zespół Filmowy Paladino, realizujący razem projekty dokumentalne.

Sauter jest ekspertem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w 2014 roku[2].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Reżyser i scenarzysta[edytuj | edytuj kod]

Operator[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Marcin Sauter. culture.pl. [dostęp 2014-02-17].
  2. Składy stałych komisji eksperckich PISF w PO "Produkcja filmowa" 2014. pisf.pl. [dostęp 2014-02-17].
  3. Marcin Sauter. filmpolski.pl. [dostęp 2014-02-17].