Marek Klingberg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Marek Klingberg (Abraham Marcus Klingberg, ur. w 1918 roku w Warszawie) – epidemiolog, były zastępca dyrektora do spraw naukowych w instytucie biologicznym Nes Syjona w Izraelu; były szpieg KGB.

We wrześniu 1939 roku, Klingberg był 21-letnim studentem medycyny w Warszawie. Jego ojciec starał się namówić matkę do wyjazdu do Rosji, ta jednak była przekonana, że Brytyjczycy i Francuzi przyjdą z pomocą. Ojciec zdecydował zatem, przynajmniej że jeden członek rodziny ma przetrwać i wyjechać do Związku Radzieckiego. Oboje rodzice i brat pozostali w Polsce, i zginęli, w 1942 roku, w obozie w Treblince[1]. W 1939 roku Klingberg trafił zatem do ZSRR, gdzie ukończył studia medyczne. W 1948 wyemigrował do Izraela. Klingberg był przyjacielem i współpracownikiem Ludwika Flecka, któremu umożliwił znalezienie pracy w Izraelu w 1957 roku.

Klingberg został oskarżony o szpiegowanie na rzecz Związku Radzieckiego, któremu ujawniał szczegóły pracy w specjalnych departamentach instytutu Nes Syjona, gdzie prowadzono badania nad bronią biologiczną. Przez wiele lat Klingberg, mimo podejrzeń ze strony Mosadu, kontynuował swą działalność, w trakcie której m.in. udało mu się przejść pozytywnie test wykrywacza kłamstw.

Wytoczono mu tajny proces w 1983 (w wyniku działań służb Szin Bet), a sprawa pozostała nieujawniona przez Izrael do roku 1993. Klingberg przebywał najpierw w więzieniu, następnie w areszcie domowym (od 1998). Odzyskał wolność w 2003 roku[2]. Zdaniem Yossi Melmana, współautora książki The Spies: Israel's Counter Espionage Wars[3] i dziennikarza dziennika Haaretz, sprawa Klingberga była "najbardziej destrukcyjnym skandalem szpiegowskim w całej historii Izraela". Twierdzi on również, że Klingberg działał z pobudek ideologicznych, i spłacał tym sposobem dług wdzięczności za to, ze ZSRR umożliwił mu ucieczkę przed nazistami i ukończnie studiów medycznych. Wierzył też w doktrynę równowagi sił: pokój mógł być osiągnięty jedynie wtedy, gdy Wschód i Zachód będą miały do swojej dyspozycji taką samą broń (ibidem).

Obecnie mieszka w Paryżu. Jego córka jest socjolożką[4], wnuk – rzecznikiem paryskiego oddziału PCF[5] i doradcą merki Paryża w sprawach mieszkaniowych.

Przypisy

  1. Markus Klingberg (2010), "An epidemiologist’s journey from typhus to thalidomide, and from the Soviet Union to Seveso", JLL Bulletin: Commentaries on the history of treatment evaluation.
  2. pravda.ru, "Last KGB Spy to be Released in Israel", 15 stycznia 2003
  3. hebr. Hameraglim: Parashot Rigul Bimdinat Yisrael, współautor: Eitan Haber, Tel Aviv : Yediʻot Aḥronot : Sifre ḥemed, 2002.
  4. iris.ehess.fr
  5. www.paris.pcf.fr

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]