Margot Benacerraf

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Margot Benacerraf
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

14 sierpnia 1926
Caracas, Wenezuela

Zawód, zajęcie

reżyserka

Alma Mater

Institut des hautes études cinématographiques

Margot Benacerraf (ur. 14 sierpnia 1926 w Caracas, Wenezuela) – wenezuelska reżyserka, scenarzystka i producentka filmowa pochodzenia sefardyjskiego.

Studiowała w Paryżu w Institut des hautes études cinématographiques. Jej najbardziej znanymi filmami są dokumenty Reverón z 1952, ukazujący życie wenezuelskiego malarza Armando Reveróna[1] i Araya z 1959, dokumentujący życie pracowników kopalni soli na półwyspie Araya na północy Wenezueli[2].

Araya była zgłoszona na Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes w 1959, gdzie otrzymała nagrodę FIPRESCI wraz z Hiroszima, moja miłość Alaina Resnais[3].

W 1966 utworzyła Cinemateca Nacional de Venezuela i była następnie jej dyrektorem przez 3 lata. Następnie była członkiem komitetu organizacyjnego centrum kulturalnego Ateneo de Caracas.

W 1991 wraz z Gabrielem Garcíą Márquezem współtworzyła fundację Latin Fundavisual nastawioną na promocję sztuki audiowizualnej z Ameryki Łacińskiej w Wenezueli.

25 października 2012 Universidad Central de Venezuela zainaugurował videotekę jej imienia, który ma stać się zaczątkiem centrum Centro de Arte Metropolitano de la Ciudad de las Artes[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Reverón w bazie IMDb (ang.)
  2. Araya w bazie IMDb (ang.)
  3. 1959. Międzynarodowa Federacja Krytyków Filmowych. [dostęp 2016-06-30]. (ang.).
  4. Inauguran Videoteca Margot Benacerraf en la Escuela de Artes. Universidad Central de Venezuela. [dostęp 2016-06-30]. (hiszp.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]