Maria Ludwika Orleańska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy Marii Ludwiki Orleańskiej. Zobacz też: inne osoby noszące imię Maria Ludwika.
Maria Ludwika Orleańska
Ilustracja
ilustracja herbu
królowa Hiszpanii
Okres od 19 listopada 1679
do 12 lutego 1689
Jako żona Karola II Habsburga
Poprzedniczka Marianna Austriacka
Następczyni Maria Anna Wittelsbach
Dane biograficzne
Dynastia Burbonowie
Data i miejsce urodzenia 27 marca 1662
Paryż
Data i miejsce śmierci 12 lutego 1689
Madryt
Ojciec Filip I Burbon-Orleański
Matka Henrietta Anna Stuart
Mąż Karol II Habsburg

Maria Ludwika Burbon-Orleańska, fr. Marie Louise d'Orléans (ur. 27 marca 1662 w Paryżu, Francja, zm. 12 lutego 1689 w Madrycie, Hiszpania) – księżniczka orleańska, królowa Hiszpanii w latach 16791689.

Córka Filipa I Burbona, księcia Orleanu i jego pierwszej żony - Henrietty Anny Stuart. Jej dziadkami od strony ojca byli: Ludwik XIII Burbon i Anna Austriaczka, a ze strony matki - Karol I Stuart i Henrietta Maria Burbon.

Była pierwszą żoną Karola II Habsburga, króla Hiszpanii – ich ślub miał miejsce 19 listopada 1679, w Burgos. Nie mieli oni dzieci.

Królowa Maria Ludwika

Jej małżeństwo nie było szczęśliwe, Maria Ludwika znana była z wielkiej urody, a Karol II był skarłowaciały i niedorozwinięty - podobno małżeństwo nie zostało w ogóle skonsumowane. Królowa popadła w depresję i roztyła się. Brzydki i niedorozwinięty Karol jednak szybko się zakochał w swojej żonie i spełniał wszystkie jej zachcianki. Z czasem Maria Ludwika pogodziła się ze swoim losem i na swój sposób przywiązała do męża. Połączyła ich chęć posiadania potomstwa. Świadek w 1688 roku odnotował, że „król i królowa modlili się z taką gorliwością, że nawet kamienie stopiłyby się i przyłączyły do ich próśb do Boga o potomstwo”.

Zmarła podobno na zapalenie wyrostka robaczkowego, w wieku zaledwie 27 lat. W tym czasie pojawiły się też niepotwierdzone plotki, że została otruta przez królową Mariannę Habsburg – swoją teściową. Miała to być podobno kara za to, że Maria Ludwika nie urodziła żadnych następców tronu. Podobno na łożu śmierci Maria Ludwika powiedziała: „Wasza Królewska Mość pewnie będzie miał inne żony, ale nikt nie pokocha Was tak mocno jak ja”.

Po jej śmierci Karol II wpadł w depresję. Gdy pokazano mu portrety dwóch kadydatek na nową żonę, miał wskazać ma miniaturę Marii Ludwiki i powiedzieć: „Ta Pani była prawdziwie piękna”. Natychmiast Karol II musiał się ożenić ponownie i wreszcie jego drugą żoną została Maria Anna Neuburska (1667-1740).


Poprzednik
Marianna Habsburg
Escudo de armas de Carlos III de España Toisón y Gran Cruz 2.svg Królowa Hiszpanii
1679-1689
Escudo de armas de Carlos III de España Toisón y Gran Cruz 2.svg Następca
Maria Anna Wittelsbach