Maria Ludwika d’Orléans

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Maria Ludwika Orleańska
Ilustracja
ilustracja herbu
królowa Hiszpanii
Okres

od 19 listopada 1679
do 12 lutego 1689

Jako żona

Karola II Habsburga

Poprzedniczka

Marianna Austriacka

Następczyni

Maria Anna Wittelsbach

Dane biograficzne
Dynastia

Burbonowie

Data i miejsce urodzenia

27 marca 1662
Paryż

Data i miejsce śmierci

12 lutego 1689
Madryt

Ojciec

Filip I d'Orléans

Matka

Henrietta Anna Stuart

Mąż

Karol II Habsburg

Maria Ludwika d'Orléans, fr. Marie Louise d'Orléans (ur. 27 marca 1662 w Paryżu, Francja, zm. 12 lutego 1689 w Madrycie, Hiszpania) – księżniczka orleańska, królowa Hiszpanii w latach 16791689.

Córka Filipa I, księcia Orleanu i jego pierwszej żony - Henrietty Anny Stuart. Jej dziadkami od strony ojca byli: Ludwik XIII i Anna Austriaczka, a ze strony matki - Karol I Stuart i Henrietty Marii.

Była pierwszą żoną Karola II Habsburga, króla Hiszpanii – ich ślub miał miejsce 19 listopada 1679, w Burgos. Nie mieli oni dzieci.

Królowa Maria Ludwika

Jej małżeństwo nie było szczęśliwe, Maria Ludwika znana była z wielkiej urody, a Karol II był skarłowaciały i niedorozwinięty - podobno małżeństwo nie zostało w ogóle skonsumowane. Królowa popadła w depresję i roztyła się. Brzydki i niedorozwinięty Karol jednak szybko się zakochał w swojej żonie i spełniał wszystkie jej zachcianki. Z czasem Maria Ludwika pogodziła się ze swoim losem i na swój sposób przywiązała do męża. Połączyła ich chęć posiadania potomstwa. Świadek w 1688 roku odnotował, że „król i królowa modlili się z taką gorliwością, że nawet kamienie stopiłyby się i przyłączyły do ich próśb do Boga o potomstwo”.

Zmarła podobno na zapalenie wyrostka robaczkowego, w wieku zaledwie 27 lat. W tym czasie pojawiły się też niepotwierdzone plotki, że została otruta przez królową Mariannę Habsburg – swoją teściową. Miała to być podobno kara za to, że Maria Ludwika nie urodziła żadnych następców tronu. Podobno na łożu śmierci Maria Ludwika powiedziała: „Wasza Królewska Mość pewnie będzie miał inne żony, ale nikt nie pokocha Was tak mocno jak ja”.

Po jej śmierci Karol II wpadł w depresję. Gdy pokazano mu portrety dwóch kandydatek na nową żonę, miał wskazać ma miniaturę Marii Ludwiki i powiedzieć: „Ta Pani była prawdziwie piękna”. Natychmiast Karol II musiał się ożenić ponownie i wreszcie jego drugą żoną została Maria Anna Neuburska (1667-1740).