Maria Trzcińska-Fajfrowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Maria Trzcińska-Fajfrowska
Data i miejsce urodzenia

1 sierpnia 1937
Poznań

Data i miejsce śmierci

7 października 1994
Krzeczów

Posłanka II kadencji Sejmu
Okres

od 19 września 1993
do 7 października 1994

Przynależność polityczna

Unia Wolności

Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi (nadany dwukrotnie)
Tablica upamiętniająca Marię Trzcińską-Fajfrowską
Grób Marii Trzcińskiej-Fajfrowskiej

Maria Trzcińska-Fajfrowska (ur. 1 sierpnia 1937 w Poznaniu, zm. 7 października 1994 w Krzeczowie) – polska lekarka, posłanka na Sejm II kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Córka Józefa[1], w 1939 jej ojciec został rozstrzelany przez Niemców za działalność patriotyczną i udział w powstaniu wielkopolskim. Wraz z matką została wysiedlona do Garwolina, następnie do Częstochowy, w 1945 zamieszkała w Szopienicach. W 1962 ukończyła studia medyczne na Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej, po których podjęła pracę w szpitalu miejskim w Janowie i poradni dla dzieci w Giszowcu. Była twórczynią pierwszego w Polsce Dziennego Domu Opieki dla Dzieci Specjalnej Troski w Katowicach Giszowcu.

W 1993 została wybrana na posła II kadencji Sejmu z listy Unii Demokratycznej w okręgu katowickim. Pracowała w Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej. W 1994 przystąpiła do Unii Wolności.

7 października 1994 zginęła w wypadku drogowym we wsi Krzeczów koło Rabki, w którym śmierć ponieśli także posłowie Halina Licnerska, Wanda Sokołowska i Marian Korczak oraz pracownik Kancelarii Sejmu.

Została pochowana na cmentarzu przy ul. Górniczego Stanu w Katowicach-Giszowcu.

W 1996 została pośmiertnie odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski[1], wcześniej dwukrotnie odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]