Marian Stępak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Marian Stępak
Data i miejsce urodzenia

2 lutego 1957
Toruń

Zawód, zajęcie

artysta, nauczyciel akademicki

Tytuł naukowy

profesor sztuk plastycznych

Strona internetowa

Marian Stępak - ur. w 1957 w Koronowie – artysta plastyk, malarz, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy, studiował na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, w pracowni malarstwa prof. Stanisława Borysowskiego. Dyplom w tejże pracowni uzyskał w 1984 i tam też był asystentem.

W 1991 zainicjował działalność toruńskiej Galerii Nad Wisłą, w której samodzielnie zorganizował ok. 120 wystaw, w tym także prezentacji dokonań studentów i pracowników Wydziału Sztuk Pięknych. W latach 1991-1996 pracował w Wyższej Szkole Sztuki Stosowanej Schola Posnaniensis w Poznaniu oraz w Liceum Rzemiosł Artystycznych działającym przy szkole (przez rok był także zastępcą dyrektora ds. dydaktycznych).

Od 1992 jest współzałożycielem Fundacji Praktyk Artystycznych "i..." - organizatora dużych wystaw, takich jak: "Ogólnopolskie Spotkania Twórców", "Wystawy Wielkanocne". Za tę działalność został uhonorowany przez Ministra Kultury odznaką Zasłużonego Działacza Kultury. Od 1994 jest konsultantem Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, prowadzi też plenery dla stypendystów Funduszu.

Od 1995 pracuje w Zakładzie Plastyki Intermedialnej. Kwalifikacje I i II stopnia zdobył na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

1996 - 1999 był członkiem zespołu redakcji Przeglądu Artystyczno-Literackiego. Z tym pismem współpracował przez cały okres jego istnienia. Obecnie redaguje internetowe pismo artystyczne Zakładu Plastyki Intermedialnej pt. Artelier.

2000 - 2002 był zastępcą kierownika, później p.o. kierownika w Warsztacie Terapii Zajęciowej Fundacji im. Brata Alberta w Toruniu oraz specjalistą ds. rewalidacji.

Ważniejsze wystawy (wybór)[edytuj | edytuj kod]

Stępak jest autorem ponad 40 wystaw indywidualnych w kraju i zagranicą. Uczestniczył też w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą; m.in.: w Kassel, Budapeszcie, Rzymie, Bruay-la-Buissière, Sztokholmie, Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie, Orońsku, Bydgoszczy i Toruniu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Marian Stępak, Koniec i początek, Wydawnictwo Naukowe UMK, Toruń 2008 ISBN 978-83-231-2272-2
  • Pracownicy nauki i dydaktyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika 1945–1994. Materiały do biografii (pod redakcją Sławomira Kalembki), Toruń 1995