Marie Tussaud

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Marie Tussaud
Anna Maria Grosholtz
Ilustracja
Portret Marie Tussaud w wieku 42 lat. Wykonany przez Johna Theodore'a Tussaud.
Data i miejsce urodzenia 1 grudnia 1761
Strasburg, Francja
Data i miejsce śmierci 16 kwietnia 1850
Londyn, Anglia
Zawód, zajęcie rzeźbiarka
Jej figura woskowa w założonym przez nią muzeum.

Marie Tussaud (ur. 1 grudnia 1761 w Strasburgu, zm. 16 kwietnia 1850 w Londynie) – francuska artystka znana z wykonywania rzeźb z wosku. Założycielka Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud w Londynie.

Ojcem Marie Tussaud był Joseph Grosholtz, który zginął podczas wojny siedmioletniej na dwa miesiące przed jej narodzinami[1]. Matka Anne-Marie Walder[2], była zatrudniona u szwajcarskiego lekarza Philippe'a Curtiusa jako gospodyni domowa. Doktor zajmował się tworzeniem figur woskowych dla ilustrowania anatomii, od 1762 roku był właścicielem muzeum w Paryżu[3]. Przebywająca tam Marie Tussaud nauczyła się jego umiejętności i w wieku 16 lat stworzyła swoją pierwszą postać z wosku – Voltaire'a. Jej kolejne formy brały udział w paradach ulicznych popularyzując jej osobę[4]. W wieku 17 lat w Wersalu nauczała sztuki Elżbietę Burbon, siostrę króla Ludwika XVI. Później w czasie rewolucji francuskiej musiała udowodnić swoją wierność szlachcie tworząc z wosku maski śmierci straconych arystokratów[5].

Po śmierci doktora Curtiusa w 1794 roku Marie odziedziczyła jego kolekcję figur i wyemigrowała do Londynu[3][4]. Rok później poślubiła François Tussaud zmieniając tym samym nazwę swojej wystawy na Madame Tussauds[a]. Podróżowała ze swoją wystawą po Anglii, Walii i Irlandii[5]. W 1835 roku założyła pierwsze stałe muzeum na Baker Street, w którym pokazano między innymi wystawę Chamber of Horrors. Wystawa zawierała figury postaci, które zginęły podczas rewolucji francuskiej, przestępców i morderców oraz około 400 innych osób. Większość tej kolekcji jednak spłonęła w pożarze w 1925 roku, została zniszczona w trzęsieniu ziemi w 1931 oraz w trakcie bombardowania podczas II wojny światowej[4].

Ostatnią jej pracą była wykonana w 1842 roku rzeźba swojej osoby. Zmarła we śnie w Londynie 16 kwietnia 1850. Miała dwóch synów[6]. Znany muzyk i kompozytor muzyki elektronicznej Klaus Schulze zadedykował jej utwór pod tytułem: "Fear at Madame Tussaud's" dostępny na wydawnictwie La Vie Electronique 6 (płyta pierwsza, ostatni utwór).

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. początkowo w nazwie był apostrof – Madame Tussaud's

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Madame Tussaud w bazie Notable Names Database (ang.)
  2. Undine Concannon: Oxford DNB article: Tussaud, Anna Maria (ang.). oxforddnb.com. [dostęp 2013-07-14].
  3. a b Marie Gresholtz Tussaud (ang.). findagrave.com.
  4. a b c England - Madame Tussauds (ang.). england.org.za.
  5. a b History of Madame Tussauds (ang.). madametussauds.com.
  6. The Life of Madame Marie Tussaud (ang.). madametussauds.com.