Mariusz Zbigniew Jędrzejko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mariusz Jędrzejko
Kraj działania  Polska
doktor habilitowany nauk humanistycznych
Alma Mater Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Pancernych
Doktorat 2002 – pedagogika
Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej
profesor nadzwyczajny Wydziału Pedagogicznego Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku
Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi Srebrny Krzyż Zasługi

Mariusz Zbigniew Jędrzejko – polski pedagog i socjolog, doktor habilitowany nauk humanistycznych[1][2], profesor nadzwyczajny Wydziału Pedagogicznego Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest absolwentem między innymi Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych (I lokata) i studiów podyplomowych na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1981–2004 pełnił zawodową służbę wojskową, był między innymi w 1998 najmłodszym oficerem WP mianowanym na stopień pułkownika[2].

W 2002 uzyskał w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki (specjalność: pedagogika specjalna) na podstawie rozprawy pt. Subkultury młodzieżowe w środowisku młodzieży cywilnej i wojskowej (aspekty historyczne i współczesne)[1]. Habilitację uzyskał na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu[2]. Był między innymi profesorem nadzwyczajnym Katedry Pedagogiki Wydziału Zarządzania, Informatyki i Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej[1] oraz profesorem nadzwyczajnym Wydziału Pedagogicznego Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie[3].

Jest profesorem nadzwyczajnym Wydziału Pedagogicznego Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku[1] oraz dyrektorem naukowym Centrum Profilaktyki Społecznej[2].

Wybrane odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d dr hab. Mariusz Zbigniew Jędrzejko w bazie „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 2016-09-24].
  2. a b c d e f Mariusz Jędrzejko – Dyrektor Naukowy (pol.). cps.edu.pl. [dostęp 2016-09-24].
  3. Nasza kadra (pol.). pedagogika.chat.edu.pl. [dostęp 2016-09-24].