Mark Dayton

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mark Dayton
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 26 stycznia 1947
Minneapolis
Gubernator stanu Minnesota
Okres od 3 stycznia 2011
Przynależność polityczna Partia Demokratyczna
(Minnesota Democratic-Farmer-Labor Party)
Poprzednik Tim Pawlenty
Senator Stanów Zjednoczonych 1. klasy ze stanu Minnesota
Okres od 3 stycznia 2001
do 3 stycznia 2007
Przynależność polityczna Partia Demokratyczna
(Minnesota Democratic-Farmer-Labor Party)
Poprzednik Rod Grams
Następca Amy Klobuchar

Mark Dayton (ur. 26 stycznia 1947) – amerykański polityk związany z Minnesota Democratic-Farmer-Labor Party (czyli stanową organizacją Partii Demokratycznej), w latach 2001-2007 senator USA ze stanu Minnesota, od 2011 roku gubernator tego stanu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Przyszedł na świat w Minneapolis. W roku 1969 ukończył prestiżowy Yale University, gdzie zdobywał doskonałe wyniki zarówno w nauce jak i sporcie. W czasie studiów należał do korporacji studenckiej Delta Kappa Epsilon w tym samym czasie, co przyszły prezydent George W. Bush. Po ukończeniu studiów pracował pewien czas jako nauczyciel w Nowym Jorku.

Dayton i Walter Mondale w 1975

Dayton pochodzi z bardzo bogatej rodziny właścicieli Dayton's Department Store, której interesy ma w przyszłości przejąć. W czasie kampanii wyborczej do Senatu w 2000 roku wydał z własnej kieszeni na jej poczet ponad 12 milionów USD.

Karierę publiczną rozpoczął będąc asystentem ds. ustawodawczych ówczesnego senatora (i późniejszego wiceprezydenta) Waltera Mondale’a. W roku 1982 po raz pierwszy kandydował do Senatu, przegrywając z urzędującym działaczem Partii Republikańskiej Davidem Durenbergerem.

W latach 19911995 piastował stanowisko audytora stanu Minnesota. W listopadzie 2000 pokonał senatora republikańskiego Roda Gramsa, który ubiegał się o drugą sześcioletnią kadencję w izbie wyższej Kongresu USA. Jego kadencja kończy się 3 stycznia 2007.

Dayton jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych amerykańskich senatorów. Poczytny tygodnik „Time” nazwał go nawet w kwietniu 2006 jednym z pięciu najgorszych senatorów. Inni jednak uważają tę opinię za mocno przesadzoną, chwaląc m.in. jego polityczną odwagę w wielu kwestiach (np. w 2002, jako jeden z nielicznych senatorów, głosował przeciwko zgodzie na wysłanie wojsk do Iraku).

W październiku 2004 roku Dayton, w wyniku ostrzeżeń wywiadu przed możliwością kolejnych ataków terrorystycznych, podjął decyzję o zamknięciu swego biura w Waszyngtonie do czasy wyborów prezydenckich w listopadzie. Inni senatorzy zdecydowali się pozostawić je otwartymi, a Dayton znalazł się w ogniu krytyki za to posunięcie.

Mimo uznania w niektórych kwestiach, Dayton nie jest przesadnie popularnym politykiem i postanowił nie ubiegać się o reelekcję w 2006, twierdząc, że nie jest najlepszą osobą, aby móc zachować swoje miejsce w Kongresie w 2006.

22 września 2005 roku jako pierwszy senator poparł inicjatywę zgłoszoną przez kongresmena Dennisa Kucinicha (demokrata z Ohio) utworzenia Departamentu Pokoju.

Jego żoną w latach 1978-1986 była Alida Rockefeller Messinger, z którą ma dwóch synów. Jego szwagrem jest zatem innym demokratyczny senator Jay Rockefeller (Wirginia Zachodnia).

Wyniki wyborów[edytuj | edytuj kod]

 • Wybory do Senatu w 2000
  • Mark Dayton (DFL), 49%
  • Rod Grams (Rep.), 43%
  • Jim Gibson (niezależny), 6%
 • Wybory na Stanowego Audytora w 1990
 • Wybory do Senatu w 1982
  • David Durenberger (Rep.), 53%
  • Mark Dayton (DFL), 47%
 • Wybory do Senatu w 1982 (prawybory)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]