Marmozeta biała

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Uistiti srebrzysta[1]
Callithrix argentata
(Linnaeus, 1771)
Uistiti srebrzysta[1]
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Podgromada żyworodne
Infragromada łożyskowce
Rząd naczelne
Podrząd Haplorrhini
Nadrodzina małpy szerokonose
Rodzina płaksowate
Rodzaj uistiti[1]
Podrodzaj Mico[1]
Gatunek uistiti srebrzysta[1]
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg
Zasięg występowania
Mapa występowania

Uistiti srebrzysta[1] (Callithrix argentata) – gatunek małpy szerokonosej z rodziny płaksowatych.

Charakterystyka[edytuj]

Mała, o jasnym ubarwieniu małpa. Włosy są krótkie. Ubarwienie ciała białe, srebrzyste lub jasnobrązowe. Sierść często ma srebrzysty połysk i staje się ciemniejsza w kierunku nasady ogona. Twarz czerwonawa: biała u jasnych form, brązowa u ciemniejszych. Duże uszy są nieowłosione i wystają z sierści. Spód ciała białawy u form srebrzystych i brązowawy u form ciemniejszych. Ogon długi barwy brązowej lub czarnej. Formy jasne występują w części północnej zasięgu, bliższej Amazonki, w stanie Pará. Formy ciemniejsze dalej w kierunku południowo-zachodnim, w Mato Grosso, Rondonia i wschodniej Boliwii.

Wymiary[edytuj]

Długość ciała bez ogona
18 - 28 cm
Długość ogona
26 - 38 cm
Masa ciała
300 - 400 g (samce nieco większe i cięższe od samic)

Występowanie[edytuj]

Na południe od Amazonki, od ujścia w górę rzeki do Xingú oraz do środkowego biegu rzeki Madeira (rzeka) do wschodniej Boliwii i Mato Grasso, ale tylko na południowy wschód od głównej rzeki.

Środowisko życia[edytuj]

Obrzeża amazońskich lasów deszczowych, z polanami i pasami drzew wzdłuż rzek. Niektóre populacje zamieszkują też gęste lasy deszczowe.

Tryb życia[edytuj]

Sa aktywne w ciągu dnia. Większość życia spędzają na drzewach po których poruszają się zwinnie i szybko. Na drzewa wdrapują się dzięki długim, wygiętym pazurom. Spotyka je się niekiedy na otwartych łąkach na skraju lasu. Grupa składa się z 3 - 8 dorosłych zwierząt i kilku osobników młodocianych. Grupie przewodzi dominująca samica. Obie płcie znakują swoje terytorium i chronią je przed innymi grupami[3]. Marmozety białe śpią przytulone do siebie. Są trudne do odkrycia gdyż często wykorzystują białą korę drzew jako tło maskujące. Na pożywienie tych zwierząt składają się owoce, sok drzew oraz owady.

Rozród[edytuj]

Ciąża u marmozet białych trwa około 140 - 145 dni. Po tym czasie na świat przychodzą 1 - 2, rzadko 3 młode. Masa urodzeniowa nowo narodzonych małp wynosi około 30 g. Młodymi osobnikami opiekuje się zarówno samica jak i samiec. Po 6 miesiącach młode są już w miarę samodzielne. Dojrzałość płciową osiągają po około 1,5 roku życia.

Populacja[edytuj]

Mimo niewielkiego obszaru występowania, zwierzęta te są stosunkowo pospolite.

Przypisy

  1. a b c d e Systematyka i nazwy polskie za: Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz: Polskie nazewnictwo ssaków świata. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2015, s. 36. ISBN 978-83-88147-15-9.
  2. Callithrix argentata. Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. ADW: Callithrix argentata: Information

Linki zewnętrzne[edytuj]