Martha Stewart

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Martha Stewart
Martha Helen Stewart
Ilustracja
Martha Stewart w 2011 roku
Imię przy narodzeniu Martha Helen Kostyra
Data i miejsce urodzenia 3 sierpnia 1941
Jersey City, New Jersey, Stany Zjednoczone
Zawód bizneswoman, osobowość telewizyjna, autorka, wydawca
Miejsce zamieszkania Bedford, Nowy Jork[1]
Narodowość Amerykanka
Martha Stewart signature.svg
Strona internetowa

Martha Helen Stewart (ur. 3 sierpnia 1941 w Jersey City, w stanie New Jersey, w Stanach Zjednoczonych jako Martha Helen Kostyra) – amerykańska bizneswoman polskiego pochodzenia, osobowość telewizyjna, autorka i wydawca magazynu.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Jest symbolem i ucieleśnieniem „amerykańskiego snu”; była modelką, żoną i matką. Prowadziła małą firmę cateringową, by następnie stać się maklerem i właścicielką ogromnej medialnej fortuny (Martha Stewart Living Omnimedia Inc.). W 1982 roku wydała książkę pt. Entertaining (Przyjęcia), w której prezentowała zbiór przepisów kulinarnych. Od tego momentu uznawana jest za kreatorkę stylu życia, prowadzenia domu itp. Cieszy się opinią prawdziwego guru tzw. American lifestyle, czyli stylu życia typowego dla bogatego społeczeństwa Ameryki. Jest jedną z najsłynniejszych, najbogatszych i najbardziej wpływowych amerykańskich kobiet. Druga napisana przez nią książka, Weddings (Wesela), odniosła duży sukces i w pierwszym dniu sprzedała się w nakładzie 200 tys. egzemplarzy.

Studiowała w renomowanym Barnard College w Nowym Jorku. Na początku chemię, później sztukę i historię Europy, aby ostatecznie studiować historię architektury. W college’u poznała, a później poślubiła, swego przyszłego męża Andy’ego Stewarta (rozwiedli się w 1990 r.). Po ślubie na rok opuściła studia i kontynuowała z sukcesem karierę modelki, podczas gdy mąż ukończył prawo na Uniwersytecie Yale. Powróciła na college i uzyskała dwa tytuły bakałarskie, z historii i historii architektury. W roku 1965 urodziła córkę (Alexis Stewart).

Podejrzewana była o transakcję papierami wartościowymi z wykorzystaniem poufnych informacji. W grudniu 2001 roku sprzedała swoje akcje firmy farmaceutycznej ImClone na dzień przed ich gwałtownym spadkiem. Sąd jednak odstąpił od zarzutu z braku dowodów i oskarżył ją o utrudnianie śledztwa w sprawie tej transakcji. W marcu 2003 roku została uznana winną i skazana na karę 5 miesięcy więzienia. Karę rozpoczęła odbywać 8 października 2004 roku w więzieniu dla kobiet o minimalnym rygorze w miejscowości Alderson w stanie Zachodnia Wirginia. Po jej odbyciu, przez kolejne 5 miesięcy przebywała w areszcie domowym.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Martha Stewart, www.forbes.com [dostęp 2017-11-25] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]