Martha Stewart

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Martha Stewart
Martha Helen Stewart
Ilustracja
Martha Stewart (2019)
Imię i nazwisko urodzenia

Martha Helen Kostyra

Data i miejsce urodzenia

3 sierpnia 1941
Jersey City

Zawód, zajęcie

bizneswoman, osobowość telewizyjna, pisarka, wydawca

Miejsce zamieszkania

Bedford[1]

Narodowość

amerykańska

Faksymile
Strona internetowa

Martha Helen Stewart, poprzednio Martha Helen Kostyra (ur. 3 sierpnia 1941 w Jersey City) – amerykańska bizneswoman polskiego pochodzenia, osobowość telewizyjna, pisarka, wydawca.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Była modelką. Prowadziła małą firmę cateringową, by następnie stać się maklerem i właścicielką ogromnej medialnej fortuny (Martha Stewart Living Omnimedia Inc.). W 1982 wydała książkę pt. Entertaining (Przyjęcia), w której zaprezentowała zbiór przepisów kulinarnych. Od tego momentu uznawana jest[przez kogo?] za specjalistkę od prowadzenia domu itp. Jest kojarzona z tzw. American lifestyle, czyli stylem życia typowym dla bogatego społeczeństwa Ameryki. Jest jedną z najsłynniejszych, najbogatszych i najbardziej wpływowych amerykańskich kobiet[potrzebny przypis].

Studiowała w Barnard College w Nowym Jorku, na początku chemię, później historię sztuki i historię Europy, aby ostatecznie poświęcić się historii architektury. Na studiach poznała, a później poślubiła, swego przyszłego męża Andy’ego Stewarta (rozwiedli się w 1990). Po ślubie na rok opuściła uczelnię i kontynuowała karierę modelki. Powróciwszy na studia, zrobiła licencjaty z historii i historii architektury.

W marcu 2003 została uznana winną oszukiwania wymiaru sprawiedliwości w sprawie związanej z insider trading i skazana na karę 5 miesięcy więzienia. Karę rozpoczęła odbywać 8 października 2004 w więzieniu dla kobiet Alderson. Po jej odbyciu przez kolejne 5 miesięcy przebywała w areszcie domowym.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. #99 Martha Stewart [online], www.forbes.com [dostęp 2017-11-25] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]