Przejdź do zawartości

Mary Read

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Mary Read (ur. pod koniec XVII w. w Londynie, zm. ok. 1720) – angielska piratka[1].

Mary Read
Ilustracja
Data urodzenia

1685

Data i miejsce śmierci

28 kwietnia 1721
Port Royal, Colony of Jamaica

Miejsce spoczynku

Parafia św. Katarzyny, Jamajka

Zawód, zajęcie

piratka

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Nie ma wiele informacji na temat wczesnych lat Mary Read. Źródła wskazują jednak, że kobieta urodziła się po śmierci swojego ojca. Kilka lat później zmarł jej brat. W tamtych czasach w Królestwie Anglii tylko mężczyźni mogli dziedziczyć majątek (ścisła męska primogenitura majątkowa). Matka Mary, jako wdowa samotnie wychowująca dziecko chciała uchronić się przed biedą, więc przebierała swoją córkę za chłopca[2].

Mary Read

Podająca się za chłopca Mary pracowała jako posłaniec, a później zaciągnęła się do wojska. Walczyła we Flandrii i zdobyła różne odznaczenia. Zakochała się w żołnierzu i gdy wyjawiła mu swoją prawdziwą płeć wyszła za niego za mąż. Porzucili armię i prowadzili gospodę. Jej mąż zmarł w 1717 r.[3]. Mary znów musiała się przebierać. Zaciągnęła się do wojska i wyruszyła do Holandii. Potem weszła na pokład statku, który płynął do Indii Zachodnich. Statek, na którym płynęła, został zaatakowany przez piratów, w tym przez Anne Bonny i Calico Jacka. Annie i Mary zaprzyjaźniły się[4]. Mary wyjawiła jej swoją prawdziwą płeć, wkrótce o tym sekrecie dowiedziała się cała załoga, ale zaakceptowano drugą kobietę na pokładzie. Gubernator Bahamów wysłał list gończy za załogą Calico Jacka[2]. W 1720 roku zostali zaatakowani. Mężczyźni byli wówczas pijani i tylko kobiety broniły statku, ale im się to nie udało. W listopadzie 1720 piraci zostali osądzeni za piractwo. Mary i Annie były w ciąży, więc wstrzymano egzekucję[5]. Mary nie musiała stawić czoła szubienicy, zmarła w więzieniu[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Mary Read, [w:] Encyclopædia Britannica [dostęp 2023-01-31] (ang.).
  2. a b Mary Read the Pirate [online], Historic UK [dostęp 2023-03-16] (ang.).
  3. n, Słynni piraci: Mary Read - kiedy żyła, historia [online], Sailbook.pl, 9 września 2014 [dostęp 2023-03-16] (pol.).
  4. Anne Bonny, [w:] Encyclopædia Britannica [dostęp 2022-10-25] (ang.).
  5. Smithsonian Magazine, Karen Abbott, If There’s a Man Among Ye: The Tale of Pirate Queens Anne Bonny and Mary Read [online], Smithsonian Magazine [dostęp 2023-03-16] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Śmiała książka dla dziewcząt, Andrea J. Buchanan, Miriam Peskowitz, Wydawnictwo Galeria Książki 2007