Massandra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Massandra
Масандра
Ilustracja
Carski pałac w Massandrze
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Rosja
 Ukraina
Republika  Republika Krymu
Republika Autonomiczna Krymu
Wysokość 300 m n.p.m.
Populacja (2001)
• liczba ludności

7358
Nr kierunkowy +380-654
Kod pocztowy 98650, 98651
Położenie na mapie Krymu
Mapa lokalizacyjna Krymu
Massandra
Massandra
Położenie na mapie Europy
Mapa lokalizacyjna Europy
Massandra
Massandra
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Massandra
Massandra
Ziemia 44°31′N 34°11′E/44,516667 34,183333
Portal Portal Ukraina

Massandra (ukr. Масандра, Masandra; ros. Массандра) – osiedle typu miejskiego na Ukrainie, w Republice Autonomicznej Krymu, w granicach jałtańskiej rady miejskiej. W 2001 roku liczyło ok. 7 tys. mieszkańców.

Pałac[edytuj]

Głównym zabytkiem Massandry jest pałac carski. Początki założenia parkowo-pałacowego sięgają 1783 roku, gdy córka polskiego magnata, Lwa Potockiego, na zakupionym przez siebie terenie zbudowała rezydencję i park o powierzchni 80 ha.

W latach 30. XIX wieku majątek ten przejął Michaił Woroncow. Jego syn w 1881 roku rozpoczął gruntowną przebudowę pałacu, który został silnie uszkodzony przez burzę. Pracami kierował architekt Bouchard. Śmierć właściciela wstrzymała roboty i doprowadziła do sprzedania majątku w 1892 roku carowi Rosji, Aleksandrowi III. Na jego polecenie architekt Mesmacher dokończył przebudowę pałacu w stylu neobarokowym, zachowując przy tym znaczną część neorenesansowego projektu Boucharda. W 1902 roku budowlę zakończono. Nowy car Mikołaj II Romanow preferował jednak pałac w Liwadii, więc pałac massandryjski używany był tylko okazjonalnie w czasie polowań czy wycieczek. Nigdy też car w nim nie nocował. Znaczna część projektów Mesmachera dotyczących wyposażenia wnętrz nie została zrealizowana.

Po rewolucji bolszewickiej i ostatecznym upadku władzy białych pałac upaństwowiono. W latach 1929–1941 w pałacu mieściło się sanatorium dla gruźlików, a następnie wykorzystywano go aż do 1991 roku jako rezydencję wypoczynkową dla dostojników komunistycznych ZSRR. Od 1992 roku w pałacu działa muzeum prezentujące wnętrza i umeblowanie pałacowe. Wokół pałacu znajduje się niewielki zabytkowy park z dwoma wielkimi sekwojami o wysokości 47 m.

Wina[edytuj]

Massandra znana jest także jako miejsce produkcji win. Winnice i piwnice do dojrzewania win założył w 1894 roku książę Lew Golicyn. Były to pierwsze winnice na Krymie od upadku tutejszych miast bizantyjskich. W 1898 roku zbudował 7 tuneli długości 150 m i szerokości 5 m każdy, w celu dojrzewania w nich win. Konstrukcja ta, podobnie jak i tradycja produkcji win przetrwała mimo upaństwowienia do dziś i w dalszym ciągu produkowane są tu wina. Szczególnie cenione są pochodzące z Massandry wina deserowe, w tym Muskat Biełyj Krasnogo Kamnia (Muskat Biały Czerwonego Kamienia).

Przy fabryce działa małe muzeum poświęcone winu i księciu Golicynowi.

MiG-25[edytuj]

Mianem MASSANDRA osługa tego myśliwca określała płyn stosowany w instalacjach chłodzenia bloków wyposażenia radioelektronicznego oraz w instalacji przeciwoblodzeniowej wiatrochronu kabiny pilota, którym był roztwór spirytusu z wodą 50/50. Samo określenie było również skrótem od Mikojan Ariatom,sławnyj syn armianskogo naroda dał radost awiatoram.